Holandští zemědělci nesouhlasí se snížením emisí dusíku. Proti jednomu z protestů musela zasáhnout policie

Zemědělci v Nizozemí protestují proti plánu vlády (ČTK/AP/Thibault Camus)

Zemědělci v Nizozemí protestují proti plánu vlády | FOTO: ČTK/AP/Thibault Camus

Nizozemská policie v úterý večer střílela na zemědělce, kteří v traktorech protestovali proti plánům na snížení emisí dusíku, informuje server Politico. Policie tvrdí, že reagovala na ohrožující situaci, když zemědělci, kteří se snažili prorazit blokádu a dostat se na dálnici v provincii Frísko na severu Nizozemska, začali najíždět svými traktory do policistů a jejich vozidel.

Podle fríské policie jejich výstřely zasáhly jeden traktor. Nikdo ale nebyl zraněn. Tři podezřelí byli zatčeni. Vnitřní vyšetřovatel nizozemské vlády ještě v úterý uvedl, že se událostí bude zabývat. Poslankyně Caroline van der Plasová vyzvala k mimořádné debatě nizozemského premiéra Marka Rutteho a ministryni spravedlnosti a bezpečnosti Dilanu Yeşilgöz-Zegeriusovou.

(Týdeník FORUM)

Snížení emisí dusíku

Podle plánů, které nizozemská vláda oznámila na začátku června, je třeba v některých částech Nizozemska snížit emise dusíku o 70 procent. Snížení by se mělo týkat 131 oblastí v blízkosti zranitelných přírodních oblastí ve snaze umožnit obnovu chráněných prostředí.

Za požadavkem stojí fakt, že emise dusíku mohou způsobovat kyselé deště a hnojiva vyplavovaná do vodních toků mohou být hrozbou pro mořské živočichy. Nadbytek dusíkatých sloučenin, jako je například amoniak, také ovlivňuje biologickou rozmanitost v přírodních rezervacích.

Vládní plány mají do roku 2030 snížit celkové emise dusíku o 50 procent, což by mělo za následek možné snížení celkového počtu chovaných hospodářských zvířat v Nizozemsku o 30 procent. Provinční vlády dostaly jeden rok na vypracování plánů, jak tohoto cíle dosáhnout.

Plány nizozemské vlády vyvolaly protesty zemědělců a jejich spojenců v celé zemi. Například na slavném amsterodamském náměstí Dam protestoval tucet zemědělců s traktory, na kterých byly transparenty s nápisy „Zemědělci se chystají protestovat: válka začala a my ji vyhrajeme“.

Politolog Petr Sokol (Petr Sokol / se souhlasem)

Jiní se vydali na dálnice, aby vyjádřili frustraci, přičemž traktory jedoucí pomalou rychlostí způsobovaly velké dopravní zácpy. Dalším terčem protestů se stalo sídlo ministryně van der Walové. Tam se objevily desítky zemědělců, zničily policejní auta a poblíž domu vypustily nádrž naplněnou hnojem. Zemědělci také zablokovali distribuční centra, která znepřístupnili na více než 15 místech. Kvůli tomu se do supermarketů nedostalo zboží a regály byly prázdné.

Co bude dál?

Demonstrace neorganizuje jedna skupina, a proto je obtížné predikovat, co se bude dít dál. Mark van den Oever, jeden z vůdců největší a nejradikálnější skupiny, dostal od nizozemských novin otázku, kdy protesty skončí. „Až přestanou všechny ty nesmysly s dusíkem,“ řekl podle australské televize ABC.

Podle odborníků se zemědělci cítí nevyslyšeni a prosí o lepší komunikaci a konkrétní perspektivy. Dalším často zmiňovaným řešením jsou větší investice do inovací. Nizozemský zemědělský časopis Vee en Gewas uvádí, že inovace jsou efektivnější než současné plány a je třeba dát větší prostor alternativám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články