Hon na kolaboranty. Finanční odměna za zrádce, kteří navádějí ruské dělostřelectvo

Ruská houfnice 2A65 ráže 152mm, Ilustrační foto. (Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ruská houfnice 2A65 ráže 152mm, Ilustrační foto. | FOTO: Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Úřady Mykolajivské oblasti vyhlásily odměnu pro každého, kdo upozorní na osoby, které navádějí nepřátelské ostřelování tím, že Rusům zadávají souřadnice, kde jsou umístěny ukrajinské jednotky.

„Pomozte zachránit Mykolajivskou oblast před ostřelováním. Poskytněte informace o osobách, které podle vás opravují palbu okupantů,“ naléhá na obyvatelstvo Mykolajivská regionální státní správa.

Leták s e-mailem, kam mají lidé posílat informace o zrádcích
FOTO: Oblastní samospráva Mykolajivské oblasti, se souhlasem

Lidé by měli úřadům na speciálně zřízený e-mail posílat jméno a další identifikační údaje osoby, která uvádí okupantovi umístění ukrajinské armády nebo upravuje jeho palbu nepřítele, podrobný popis události nebo faktů, s foto či video důkazy nebo fakty v elektronické podobě naznačující, že člověk opravdu ruské armádě pomáhá.

Oznámení nesmí být anonymní. Pokud se informace potvrdí a bude zadržen skutečný zrádce, náleží oznamovateli za každého takto zjištěného člověka odměna 100 amerických dolarů, což je asi 2500 korun.

Ruská armáda totiž neustále pokračuje v ostřelování ukrajinských pozic dělostřeleckou palbou.  Ve východních částech země podnikla jen za minulou neděli téměř 400 podobných dělostřeleckých či raketových úderů. Ve svém pravidelném večerním projevu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.