Hongkong po demonstracích odložil schvalování sporného zákona o vydávání do Číny

Masové demonstrace v Hongkongu (Twitter, @Au55ieBum)

Masové demonstrace v Hongkongu | FOTO: Twitter, @Au55ieBum

(ct24.ceskatelevize.cz) Správa Hongkongu pozastavila proces schvalování zákona o vydávání osob pevninské Číně, který vyvolal v předchozích dnech vlnu masových demonstrací. Hlasování o něm bylo plánováno na čtvrtek. Sporný návrh extradičního zákona předložený hongkongskou vládou podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu.

Lidé vydaní do pevninské Číny by tam mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová naproti tomu zdůrazňovala, že zákony o vydávání jsou nezbytné, pokud se Hongkong nemá stát rájem zločinců na útěku. V sobotu ale oznámila, že schvalování zákona se odkládá.

Po nočním jednání s kabinetem novinářům řekla, že k rozhodnutí dospěla kvůli nespokojenosti, kterou občané projevují, a že odklad je časově neomezený. Své vystoupení zahájila konstatováním, že Hongkong musí chránit zákon a pořádek a že se správa snažila sblížit názorové rozdíly.

Správkyně prohlásila, že legislativní proces kolem zákona bude zastaven a že o dalším postupu se rozhodne po všeobecné konzultaci. „Budeme komunikovat se společností, více vysvětlovat a více naslouchat. Vláda bude otevřená názorům o zákonu,“ řekla Lamová.

Přiznala, že postup vlády nebyl správný, což vyvolalo „velký konflikt v Hongkongu, který byl v minulých dvou letech relativně klidný“. „Mnoho lidí bylo zklamáno, zarmouceno a pociťovalo lítost. Přijmeme kritiku upřímně a s pokorou,“ řekla Lamová. Při odpovědi na otázku o neurčitosti odkladu řekla, že návrh zákona není zrušen, protože je stále třeba vyřešit zákonné nedostatky.

Na dotaz, zda se odkladem nedostala do potíží s Pekingem, řekla, že centrální vláda projevuje „porozumění, důvěru, respekt a podporu“. Lamová také prohlásila, že je odpovědná jak vůči Pekingu, tak vůči Hongkongu a že jakýkoli její krok musí být zákonný. Účelem odkladu podle ní není lidi zpacifikovat nebo napravit poškozenou pověst vlády, ale obnovit společenský smír.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]