Horáček kritizuje Drahoše: Bude kandidátem politických stran

FORUM 24

Michal Horáček | FOTO: FORUM 24

Prezidentský kandidát Michal Horáček se v rozhovoru pro web Info.cz obul do svého nového konkurenta Jiřího Drahoše. Bývalý šéf Akademie věd ČR bude podle něj kandidátem politických stran, jimž bude muset svou podporu splácet.

„Každý, kdo je někým podporován efektivně, tak je to stejné, jako když si jdete do banky půjčit peníze − musíte je vrátit i s úroky. Já nic vracet nebudu, nikdy. Já budu nadstranickým prezidentem,“ uvedl Horáček.

Politické strany se staví k Drahošovi kladně. Předseda opozičního hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík svým kolegům doporučí, aby Drahoše v boji o Hrad podpořili, a bude o tom jednat i s lidovci. Obě strany budou společně kandidovat v říjnových volbách do sněmovny. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvítal, že se kandidaturou Drahoše okruh kandidátů na prezidenta rozšířil. Lidovci podle něj zatím vlastního kandidáta nechystají.

Eric Drooker

Lídr ANO Andrej Babiš uvedl, že Drahoše považuje za seriózního člověka. Vládní hnutí se v otázce prezidentské volby bude řídit interním referendem. Stejně jako i sociální demokracie chce vybrat kandidáta ve stranickém referendu. Minimálně část sociálních demokratů má blízko k Zemanovi, část ho naopak odmítá podpořit.

Podpory by se Drahoš mohl dočkat také od TOP 09. „Z těch, kteří zatím svoji kandidaturu oznámili, by měl pan profesor Drahoš zcela jistě naši preferenci,“ řekl předseda strany Miroslav Kalousek. Strana ještě čeká, zda svou kandidaturu neoznámí ještě někdo jiný, Kalousek by přivítal kandidaturu někdejšího premiéra Petra Pitharta. „ODS představí včas vlastní postup při prezidentské volbě, do té doby nebudeme žádná jména komentovat,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala s tím, že Drahoš je jistě seriózní kandidát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner