Horáček kritizuje Respekt: Akceptuje zemanovskou pohádku o pražské kavárně

Michal Horáček (ČTK)

Michal Horáček | FOTO: ČTK

Textař a skladatel Michal Horáček na svém facebookovém profilu zkritizoval nové číslo týdeníku Respekt, které na titulní straně upozorňuje na „pražskou kavárnu“, která hledá svého kandidáta na prezidenta – a na obrázku je právě Horáček. Tomu se ovšem nelíbí, že týdeník takovýmto způsobem legitimizuje vyjadřování prezidenta Miloše Zemana a jeho mluvčího.

Nové číslo Respektu je podle Horáčka poprvé po 25 letech tím, které číst nechce. Titulek hlásá: „Pražská kavárna hledá lidového hrdinu“. „Jestli i k Miloši Zemanovi vytrvale kritický časopis akceptuje zemanovskou pohádku o pražské kavárně, efektivně přispívá k tomu, aby jakákoli protikandidatura byla podle slov Václava Klause „zbytečná“,“ píše Horáček.

Zdánlivé dělení společnosti na „lid“ a „kavárníky“ se Horáčkovi nelíbí a jedná se podle něj pouze o politické kroky. „V minulé volbě někteří lidé volit nešli, a jiní šli. Ti, co přišli, zhusta dali Miloši Zemanovi přednost před Karlem Schwarzenbergem. Mnozí volili MZ prostě proto, že KS jim z různých důvodů nevyhovoval. Nic jiného na tom není, určitě ne to, že MZ volili neúspěšní hlupáci a KS úspěšní inteligenti – jak si to arogantně vysvětlili a zjevně dosud vysvětlují někteří z těch, jejichž kandidát prohrál. Není divu, že to mnohé z těch, co dali MZ hlas, ale byli by připraveni zvážit napříště i jinou volbu, uráží,“ píše textař.

Titulní strana týdeníku Respekt.

Titulní strana týdeníku Respekt.

Horáček rozhodně odmítá, že by mezi lidmi po celé zemi, s nimiž se setkává, byla nějaká chytřejší „pražská kavárna“. „Mávl bych nad tím zřejmě rukou, kdyby se na obálce zítřejšího Respektu nevyskytl „portrét“ nějakého chlápka ve fialovém saku s kytkou v klopě, doprovozený přípiskem „kandidát na prezidenta ČR za stranu levandulových“, což bych tedy asi měl být já,“ vysvětluje své pocity Horáček.

Textař jednoznačně odmítl, že by vůbec byl nějakým kandidátem na prezidenta – a hlavně že by byl nějak spojen s „pražskou kavárnou“. „Jeví se mi, že Respektu se možnost jakékoli smysluplné kandidatury vůči ing. Zemanovi příčí. Je potřeba jí dát vražednou nálepku a zesměšnit ještě dřív, než k ní vůbec došlo. Vždyť je to tak snadné – vysmívat se Zemanovi a lomit rukama nad jeho kroky. Předplatitelé si zvykli a zpravidla to kvitují, proč to měnit. Ať to trvá nejen ty dva roky, ale ještě dalších pět. Pan Ovčáček by to efektivněji nepojednal,“ uvedl Horáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]