Před několika dny se objevila informace, že prezident Zeman zakázal vystupování Báry Basikové s orchestrem Armády ČR. Ačkoliv to Jiří Ovčáček popírá, zpráva zanechala divnou pachuť možné cenzury umělců, kteří nesouzní z Hradem a navíc podporují demonstrace proti Andreji Babišovi. Nyní se s podobným problémem setkal i bývalý prezidentský kandidát a textař Michal Horáček.

Ten na svém facebookovém profilu popsal situaci, která se přihodila jemu. „Před časem jsem napsal text s názvem Dokonalá. Zhudebnil jej Josef Ferda z Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Píseň získala velkou oblibu a vydobyla si zařazení do Zlaté Dvanáctky na ČRo2, kde se díky hlasujícím posluchačům už 14 týdnů nepřetržitě drží na vysokých příčkách hitparády,“ zmiňuje Horáček netradiční úspěch, který standardně písně z repertoáru Hudby Hradní stráže a policie ČR nedosahují.

„Ale teď mi přátelé ze zmíněného tělesa píší: „Představte si, že jsme od pana ministra Hamáčka dostali výstrahu, že na oficiálních akcích Policie se tato píseň s Vaším textem hrát nebude!“ překvapilo populárního textaře a nabyl dojmu, že se setkává se „zarachem“ známým z dob totality.

Horáček byl přesvědčený, že něco takového už se opakovat nemůže. „Říkal jsem si, že je to snad nějaké nedorozumění, že ani pan ministr Hamáček jako reprezentant nynější vládní koalice se nemůže dopustit takové ubohosti,“ doufal, ale v brzy se dozvěděl i o zákazu, který měla dostat Bára Basiková od Zemana.

„Hudební dramaturgie v rukou politických mocipánů… Pro mne jeden z dalších (jinak nesčetných a jistě závažnějších) důvodů jít i na Letnou,“ shrnul svůj dojem z celé situace Horáček, který později doplnil, že se s ním ministr vnitra Jan Hamáček telefonicky spojil a ujistil ho, že do dramaturgie koncertů Hudby Policie ČR nezasahoval.

Vzhůru do minulosti!Před časem jsem napsal text s názvem Dokonalá. Zhudebnil jej Josef Ferda z Hudby Hradní stráže a…

Zveřejnil(a) Michal Horáček dne Čtvrtek 6. června 2019

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora