Horáček měl debatu s Ovčáčkem odmítnout. Je to jen provokace

FB Fanoušci Jaromíra Soukupa

Ředitel TV Barrandov a moderátor Jaromír Soukup ve své Aréně | FOTO: FB Fanoušci Jaromíra Soukupa

Michal Horáček jako jediný z prezidentských kandidátů přijal pozvání TV Barrandov do Arény Jaromíra Soukupa, které se zúčastní hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Nechodím pouze tam, kde to je pro mě příjemné,“ říká. Jenže v tomto případě přistupuje na pravidla hry Miloše Zemana, který protikandidáty okázale přezírá a jen provokuje.

Dne 2. ledna se televize Barrandov rozhodla pozvat do Arény moderované ředitelem Jaromírem Soukupem prezidentské kandidáty Jiřího Drahoše, Mirka Topolánka a Michala Horáčka, a s nimi Jiřího Ovčáčka. Drahoš a Topolánek pozvání důrazně odmítli, Horáček jej „po zvažování“ přijal.

Zeman se nemá schovávat

Jiří Drahoš neúčast odůvodnil tím, že v kampani si mají být všichni rovni. „Navrhuji tímto ostatním kandidátům, aby tedy do diskuse s panem Ovčáčkem i oni vyslali své mluvčí. Jsem připraven učinit totéž.“

ČTK

Pozvání odmítl i Mirek Topolánek. „Miloš Zeman se nemá schovávat. Lidé mají právo znát jeho názory na prezidentské kompetence a jejich výkon v dalším funkčním období. Chová se arogantně vůči protikandidátům, ale i k voličům,“ vysvětlil s tím, že se Ovčáček někdy chová jako „viceprezident České republiky“.

Ozval se i Marek Hilšer, který pozvání do Arény nedostal. Pokud by se tak stalo, nepřijal by je. „Má to být diskuse kandidátů, ne podržtašek,“ napsal na Twitter. „Jestli na to Zeman nemá, měl by to říci lidem otevřeně a nehrát s nimi nečestnou hru.“

Michal Horáček svoje rozhodnutí vysvětlil na facebookovém profilu: „Je to pro mě jediná příležitost, jak položit prezidentu republiky aspoň prostřednictvím jeho mluvčího otázky, na které chci znát odpověď už léta.“

Jenže vážený kandidát na post nejvyššího ústavního činitele se nebude ptát obhajujícího prezidenta republiky, který o přímý střet nestojí, ale úřednické náhražky, která k tomu nemá žádné obhajitelné oprávnění. Co se asi Horáček dozví nového, kromě předem připravených „vtípků“ a narážek hradního propagandisty, školeného v minulosti v redakci Haló novin?

Ovčáček: Původně jsem byl pozván jen já

Tragikomičnost celé situace kolem Soukupovy Arény, pořadu bizarního sama o sobě, podtrhl samotný Ovčáček v rozhovoru pro Radiožurnál (29. 12. 2017): „Abych celou věc osvětlil, původně jsem byl pozván k této diskusi pouze já, ale jak jsem pochopil, vedení TV Barrandov usoudilo, že by nebylo vhodné, aby tam nebyl názor oponenta. Budu vystupovat jako tiskový mluvčí prezidenta republiky, ale ta debata je takto konstruována. Já si myslím, že na tom není vůbec nic špatného. To je vše.“

Takže kandidáti na post prezidenta České republiky jsou zřejmě jen dodatečně dosazeným komparzem do debaty s hradním veleduchem, protože jinak by jeho opakované sólové nasazení do tohoto formátu nebylo deset dní před prvním kolem prezidentské volby vhodné. Dělají si Soukup s Ovčáčkem z lidí legraci?

Rozporuplné je i následující Ovčáčkovo vyjádření na Facebooku: „Mrzí mě, že někteří lidé, kteří se rozhodli kandidovat na nejvyšší post v České republice, dávají najevo, že někdo je víc a někdo je méně,“ napsal. Zapomněl, že to je právě jeho nadřízený, který se záměrně vyhýbá přímým konfrontacím se soupeři a mnozí jeho nekritičtí stoupenci mu za to ještě aplaudují.

Zemanova televize

TV Barrandov má jako soukromá komerční televize jistě právo určovat dramaturgii svých pořadů po svém, pokud tedy současně neporuší zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, zvláště v předvolebním období. Je to věcí vkusu a zásahu cílové divácké skupiny, o kterou její vedení usiluje.

Prozemanovské zaměření TV Barrandov je evidentní, čemuž odpovídá i výběr placeného komparzu do jejích politických pořadů. Jako jediná televize dává každý týden a bez oponentury pravidelný prostor prezidentu Miloši Zemanovi, který současně prohlašuje, že žádnou kampaň nedělá. I to je jejím výsostným právem. To však ještě neznamená, že budou všichni hrát podle Soukupových not, zvláště těch vylaďovaných s hradní kanceláří.

V tomto případě si ředitel a velmi osobitý moderátor TV Barrandov spletl žánr. Pořad s Ovčáčkem patří spíše ještě do silvestrovského vysílání společně s Ringo Čechem, Radimem Uzlem a Michalem Davidem. Prezidentská debata, zejména s ohledem na přímou volbu hlavy státu, by měla mít jinak nastavené parametry.

Jak by to asi dopadlo, kdyby se Miloš Zeman rozhodl prezidentských diskusí účastnit a někdo proti němu do libovolné televize vyslal svého tiskového mluvčího? Nejenže by takovou nabídku okamžitě odmítl, ale ještě by dotyčného vyškolil jako fantastu, který nemá všech pět pohromadě. Dlužno však dodat, že s pravděpodobností hraničící s jistotou by to jiného kandidáta ani jiné médium vůbec nenapadlo.

Nedůstojná fraška

Michal Horáček si je zřejmě jistý, že poněkud prkenného Ovčáčka převálcuje. Jistě nebude daleko od pravdy, podobně jako posledně udolal Jaromíra Soukupa s jeho pověstnou tabulí pozitivních a negativních osobností. A zřejmě kalkuluje i s tím, že každá show se může hodit, i když v ní vystupují všelijací účinkující. Jenže o to tady vůbec nejde.

ČTK

Soutěž o nejvyšší politický post v zemi je přístupem TV Barrandov, která na účasti Ovčáčka trvá, devalvována. Jedná se o příliš vážnou věc na to, aby se mohla zvrhnout v nedůstojnou frašku. Subalterní státní úředník, který si plete roli nevoleného státního zaměstnance s politickou funkcí, do hry o prezidentský úřad zkrátka nepatří. Už takhle je jeho role ve veřejném prostoru hypertrofována a překonala všechny známé limity, které úředníkovi jeho postavení náležejí.

Kdo tvrdí opak, nevadí mu soustavný pokles politické kultury v zemi, který v poslední době nabývá na dynamice, a ke kterému současné osazenstvo Hradu přispělo měrou vrchovatou.

Miloš Zeman ovšem po pravdě jen využil neskrývané příchylnosti jedné televize, která se podle kuloárových zpráv po rozchodu s čínskými investory potýká s finančními problémy. Zkouší, co všechno mu projde, a prochází mu toho dost.

To nic nemění na tom, že je účast tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka v debatě s prezidentskými kandidáty nesmyslným excesem a pouhou provokací, která si zaslouží jediné: ignorovat.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner