Horáček: Nemám prý šanci oslovit „Zemanovy voliče“. Takový typ lidí ale neexistuje

ČTK

Michal Horáček | FOTO: ČTK

Prezidentská kandidatura Michala Horáčka byla dlouho dobu diskutovaným tématem. Známý textař ji dlouho zvažoval a nakonec se rozhodl, že se skutečně postaví Miloši Zemanovi a pokusí se získat post, alespoň podle všeobecných zvyků, nejmocnějšího muže v republice. Od chvíle, kdy Horáček oficiálně prezentoval svou snahu, dostává se, podle svých slov, do neustálého boje s předsudky. Na nedávné diskuzi se tak musel opět bránit názoru jednoho z přítomných, který spisovateli a textařovi vysvětloval, že boj proti Zemanovi vlastně nemá cenu.

Plivání do obličeje od mimopražských? Předsudek

O své dojmy ze setkání s potenciálními voliči se Horáček pochlubil na svém facebookovém profilu. „Tak jsem se dnes od jednoho z diskutujících, očividně Pražáka, dozvěděl: nemám šanci oslovit Zemanovy voliče. Prý mi v těch vzdálených moravských a slezských krajích „budou plivat do ksichtu“,“ popisuje prezidentský kandidát svůj zážitek.

ČTK

Boj s předsudky prý Horáčka začíná zmáhat, takže se pomocí sociální sítě pokusil vysvětlit, jak se k podobným názorům staví. „Ve skutečnosti žádný „Zemanův volič“ ve vztahu k volbám roku 2018 neexistuje. Kdo z nás ví, že v té době bude vůbec na světě, natož jaký bude mít v té době názor?,“ zamýšlí se Horáček. „Existují pouze lidé, kteří panu ing. Zemanovi dali hlas ve volbách roku 2013; každý z nich k tomu mohl mít nejrůznější důvody. Hlavně ten, že prostě nemohl dát hlas panu Schwazenbergovi. Kdo se panu Zemanovi (pokud bude vůbec kandidovat) postaví příště, není dnes zřejmé. Zřejmý proto nemůže být ani výsledek,“ myslí si oblíbený autor několika desítek textů k populárním písním.

ČTK

Lidé mi snad rozumějí i na Moravě

Reakce lidí na jeho kandidaturu by prý také neměly být tak radikální, jak si myslí tazatel, který odsoudil Horáčka k odporu od moravských občanů. „A s tím „pliváním do ksichtu“: Každý rok objedu se svým recitálem 50-60 českých, moravských a slezských měst. Ne, nemluvím tam o Ukrajině. Ale mluvím tak, že mi lidé rozumějí a dávají to najevo potleskem ve stoje,“ píše Horáček. „A pokud si někdo myslí, že se to týká jen mých příznivců, tak ne. Na jakémkoli náměstí mě, zejména v poslední době, obklopí hloučky místních, kteří se se mnou chtějí fotit a povídat si,“ je přesvědčen textař.

ČTK

Nejsme žádným Zemanistánem

„Zemana možná minule volili, ale jsou to prostě lidi; přinejmenším stejně vstřícné ženy a muži jako třeba u nás v Roudnici nebo v Brně. Normální lidi se stejnými úzkostmi a touhami. A normální i v tom, že po hostech neplivou. Nestalo se to dosud ani jednou,“ dělí se o své zážitky na Facebooku. „Ve Vsetíně jsem dokonce dostal obrovský frgál ze sedmi vrstev, zdobený moravskými jarabáčky prozpěvujícími Horáček na Hrad. Pálenky nebo místních vín ovšem nekonečně, všude. Ta pražská představa o divokých plivajících hulvátech, s nimiž se předsudečně pojí jakési rodové „zemanovství“ je směšná.V pondělí jedeme do Plzně, tak uvidíme,“ obhajuje Horáček občany po celé republice. „Už teď jsem ale přesvědčený, že nejsme Zemanistánem, v němž by si lidé uměli představit jen oscilaci mezi Zemanem a Antizemanem. Chtějí jen člověka, který je nějak inspiruje, příliš nepoučuje a hodně respektuje,“ dodává kandidát na hlavu státu Michal Horáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner