Horáček se distancoval od Kroměřížské výzvy. Jejím kandidátem na prezidenta nebude

Michal Horáček (ČTK)

Michal Horáček | FOTO: ČTK

Textař Michal Horáček na svém facebookovém profilu odmítl, že by za jeho případnou kandidaturou na post prezidenta republiky měla stát iniciativa Kroměřížská výzva, pod níž jsou podepsané osobnosti v čele s Michaelem Kocábem. Zdůraznil, že pokud se opravdu bude chtít stát hlavou státu, bude to pouze mezi ním a občany, jelikož prezident má být nadstranický. Kroměřížská výzva si klade za cíl najít volitelného, demokratického kandidáta, který bude schopen obstát proti Miloši Zemanovi.

Horáček uznává, že je právem jakékoli strany či iniciativy svého kandidáta postavit – takový člověk už ale z povahy věci nemůže být stoprocentně nadstranický. „Bude zatížen dluhem, který bude nutné splácet. Ve skutečném světě to znamená: upřednostňovat určité zájmy na úkor jiných. Je právem jakékoli finanční nebo ochodní skupiny jmenovat svého kandidáta.Ten, jako případný prezident, bude však svůj dluh nucen splácet také,“ varuje textař.

„I kdyby iniciátorem společenství, jakým je třeba Kroměřížská výzva, byl kdokoli – v tomhle případě například Michael Kocáb, Kateřina Jacques nebo Tomáš Halík -, s jeho pomocí zvolený prezident bude muset upřednostňovat jeho názory a jeho hierarchii hodnot. A nikde přitom není psáno, že jsou lepší nežli jiné a že morálními a jinými dobrozdáními lze mlátit lidi za jiné preference po hlavě,“ napsal dále Horáček.

Pro textaře je důležité, aby jeho vztah s občany nebyl zprostředkovaný, ale přímý stejně jako celá prezidentská volba. A pokud se pro kandidaturu definitivně rozhodně, vzkáže všem následující: „Tohle je můj program. Říká, co chci zastávat a proti čemu se stavět. Nemusíte s ním souhlasit, vím, že máte vlastní hlavu. Ale buďte si jistí, že jej žádné partikulární zájmy neovlivnily. Nejsem a nebudu dlužen nikomu nic – pouze občanům, kteří mi na základě zveřejněného programu dali svou důvěru. Pokud mi z jejich rozhodnutí bude funkce svěřena, budu jim i ostatním splácet dluh jeho energickým a důsledným naplňováním.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]