Hořící rusko-čínské ventilátory zabily už nejméně 6 pacientů

Rusko-čínské plicní ventilátory Aventa-M hoří a zabíjejí pacienty.  (Transparency Internatinal)

Rusko-čínské plicní ventilátory Aventa-M hoří a zabíjejí pacienty. | FOTO: Transparency Internatinal

Ruský úřad zakázal používání vznětlivých plicních ventilátorů, které v ruských nemocnicích zabily už několik lidí. Při tom také upřesnil původ předmětného v Rusku montovaného přístroje. Jeho součástky jsou z Číny.

Federální agentura pro dohled v oblasti zdravotnictví (Roszdravnadzor) ve středu zakázala používat plicní ventilátor Aventa-M, který se několikrát vzňal na jednotkách intenzivní péče v moskevských a petrohradských nemocnicích, kde zabil už šest pacientů. Informoval o tom server Moskevský komsomolec.

Média předmětný problematický přístroj dosud označovala za ruský, to je ale jen část pravdy. Zmíněný ventilátor skutečně montuje továrna na výrobu nástrojů Ural, činí tak ale z čínských součástek.

Ani smrt šesti lidí však nebyla dostatečným důvodem k tomu, aby uvedený regulační orgán tuto rusko-čínskou vražednou zdravotnickou pomůcku zakázal nadobro. Rozhodnutí se netýká všech ventilátorů, ale pouze těch, které vyrobil Ural po 1. dubnu.

Státní podnik Ural Instrument-making Plant JSC, jehož zakladatelem je Ministerstvo majetku Sverdlovské oblasti, spadá pod koncern KRET, který vláda na konci března jmenovala jediným dodavatelem mechanických větracích zařízení pro státní a obecní nemocnice. KRET poté dostal od státních institucí kontrakt na dodávku 8,7 tisíce ventilátorů Aventa-M.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]