Horké léto bývalého premiéra Petra Nečase. Soud i možný návrat do politiky

Bývalý český premiér Petr Nečas s manželkou Janou  (ČTK)

Bývalý český premiér Petr Nečas s manželkou Janou | FOTO: ČTK

Bývalý premiér Petr Nečas se v těchto dnech rozhodně nenudí. Včera soud projednával kauzu, která přispěla k pádu Nečasovy vlády v roce 2013. Obvinění čelí jak Nečas, tak jeho manželka Jana. Někdejšího ministerského předsedu by však do svých řad ráda získala znovuzrozená ODA.

Obžaloba viní Petra Nečase z toho, že zajistil stranickým kolegům Ivanu Fuksovi, Petru Tluchořovi a Marku Šnajdrovi místa v managementu státních podniků. Výměnou za to se měli rebelující poslanci v roce 2012 vzdát poslaneckého mandátu. Nečasově vládě jejich rozhodnutí pomohlo prosadit vyšší daně. Na jaře 2013 podal Nečas demisi po zatčení jeho nejbližší spolupracovnice a milenky Jany Nagyové. Ta se později stala Nečasovou ženou. Petru Nečasovi hrozí v kauze šest let vězení, Janě Nečasové osm.

„Musím kategoricky odmítnout, že došlo k jakékoliv dohodě mezi mnou a třemi poslanci Občanské demokratické strany. Toto se nikdy nestalo a není to pravda,“ řekl Petr Nečas včera u Obvodního soudu pro Prahu 1. Jednání bude pokračovat 7. září. Nečas tak má minimálně do té doby čas na další aktivity.

Miliardář Pavel Sehnal by jej rád zlákal do obnovené Občanské demokratické aliance (ODA). Nečas zatím působí jako politický poradce. Sehnal by jej ale chtěl získat jako člena strany.

„Já bych strašně rád, protože to je velmi slušný, skromný a pracovitý člověk. Vyzná se ve spoustě oborů. Ale domnívám se, že dokud nebude mít vyřešené minulé kauzy, tak by nám mediálně neprospěl. Já mu velmi držím palce, aby mu ty kauzy dobře dopadly,“ řekl Sehnal v rozhovoru pro Info.cz. Přesto by byl pro, aby Nečas do ODA vstoupil. „Asi bych ho přijal. Je ale otázkou, jestli bychom dokázali přesvědčit pravicovou část občanů, že to je spravedlivé rozhodnutí.“

Pavel Sehnal se do ODA snaží nalákat rovněž předsedu Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, který byl místopředsedou původní ODA. Někdejší ministr průmyslu Klausovy vlády a člen Prognostického ústavu ale prozatím odmítl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]