Horké počasí přináší rizika. Při koupání hrozí především utonutí malých dětí

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Vysoké teploty jsou jasným důvodem k tomu, aby celé rodiny vyrazily k vodě, popřípadě si užily sluníčko u domácího bazénu. Tyto chvíle však obnášejí riziko, které si nemusí hned každý uvědomit. Pro malé děti může být koupání život ohrožující. Na co si dát pozor, radí CNN.

Úmrtí dítěte je tou nejtragičtější událostí, která může jakoukoliv rodinu postihnout. A právě kvůli utonutí přijde o život nejvíc dětí ve věku mezi jedním rokem a čtyřmi lety. 

Je tedy nutné se věnovat prevenci a těmto nešťastným incidentům předcházet. Proto je také důležité přesně vědět, co udělat proto, aby děti zůstaly v bezpečí a rodiče minimalizovali možnost, aby se jim u vody něco stalo. 

Týdeník FORUM (FORUM 24)

U bazénů, které má mnoho rodin u domu, je nejdůležitější zabránit snadnému přístupu do nich. I když to zřejmě nebude vypadat moc hezky, je nutné dát kolem bazénu zábrany, které nedovolí malým dětem, aby do nich spadly či se do nich vypravily bez dozoru dospělých, říká Stephanie Shooková z Amerického Červeného kříže.

Rovněž upozorňuje, že by v okolí bazénu měly být věci, které by v nejhorším případě mohly pomoci. Kromě předmětů, kterých by se mohly děti chytit, také záchranné vesty a lékárnička. 

Nebezpečí ovšem nehrozí pouze u bazénu, ale stejně rizikové jsou i řeky a jezera. Podle Shookové je důležité si dopředu udělat plán, do nějž se promítnou i informace o počasí či vodních podmínkách. Koupání s dětmi je dobré plánovat ve vymezených lokalitách, kde jsou navíc k dispozici plavčíci.

Vzhledem k tomu, že cestování do ciziny již není takovým problémem, jako v době pandemie, vyrazí určitě spousta rodin k moři. Tam ovšem také čeká hodně nebezpečných nástrah. Shooková především varuje před koupáním na místech, která k tomu nejsou určená. Je také velmi důležité prvotně zjistit, jak hluboká je voda, do níž se chystáme. Primárně kvůli nebezpečí pro děti, také však z důvodu možného skoku do mělké vody.

Celou dobu je také nutné mít na paměti, že pokud děti umí plavat v bazénu, automaticky to neznamená, že jim nebude dělat problém ani otevřená voda. Je důležité, aby se děti naučily, že se stále musí držet v blízkosti dospělých, protože pouze oni jim dokáží pomoci, kdyby se něco přihodilo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články