Hořké sousto pro pravici: zvýšení daně z nemovitosti

(Artchiv)

FOTO: Artchiv

Členové i pravověrní voliči Občanské demokratické strany se těžko vyrovnávají se skutečností, že ministr financí Zbyněk Stanjura připouští zvýšení daně z nemovitosti. Jeho vášnivé odsouzení případného zvyšování této daně z roku 2021 se stalo hitem sociálních sítí. Je už ale zřejmé, že vláda kousne do tohoto kyselého jablka a daň zvýší, dokonce možná i zdvojnásobí. To by zvýšilo výnos daně ze současných zhruba 12 miliard na 24 miliard korun.

Pro ostatní strany pětikoalice není zvýšení daně z nemovitosti takový problém. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob již oznámil, že jeho strana navýšení daně navrhne. Debatě se nebrání podle poslance Jana Laciny ani STAN a podobně se vyjadřují i Piráti. Za ODS se ale již proti zvýšení majetkové daně postavil významný poslanec a ekonomický expert strany Jan Skopeček.

Pojďme se podívat, co hovoří proti a co pro zvýšení daně z nemovitosti.

PROTI ZVÝŠENÍ

Argumenty proti zvýšení daně z nemovitosti můžeme vzít, co se týče hodnotového i praktického nazírání tohoto problému, zprava doleva:

Hlavní argument přívrženců autentické pravice proti zvýšení daně z nemovitosti je ideový a principiální. Soukromý majetek je pro ně posvátný, souvisí s lidskou důstojností a indivi­duální svobodou.

Dalším argumentem je vysoké riziko, že majitelé nájemních domů promítnou zvýšení daně svým nájemníkům do ceny nájmu, což by mohlo dále ztížit život chudším vrstvám.

V případě vlastníků rodinných domů daň dolehne také na chudší vrstvy. V Česku je velké množství domků v rukou nepříliš majetných vlastníků, pro něž je každé zvýšení plateb citlivé. To je pohled, který sdílejí zase mnozí zastánci autentické levice.

Vedle těchto argumentů také stojí hledisko zcela praktické. Očekávaný výnos ze zvýšení daně by činil „pouze“ 12 miliard, což je ve dvoubilionovém státním rozpočtu vlastně jen kapka v moři. Proč tedy kvůli zanedbatelnému přínosu rozlítit dosud věrné voliče? Výnos daně směřuje přitom do obecních rozpočtů a přesměrování částky, o niž by byla daň navýšena do rozpočtu státu, představuje složitou novelizaci zákona o rozpočtovém určení daní.

PRO ZVÝŠENÍ

Klíčovým argumentem pro zvýšení…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články