Horký podzim právě začal. Policie a státní zastupitelství konají a prý jde i o Šumana

Milan Chovanec a Andrej Babiš  (ČTK)

Milan Chovanec a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Možná jste čekali, že právě v těchto dnech Státní zastupitelství sdělí své rozhodnutí, zda pošle českého premiéra před soud za dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. Ohlášený termín je do konce srpna, takže ještě neztrácejte naději. Navíc státní zastupitelství pracuje i na jiných věcech.

Exministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD) (ČTK)

Právě dnes, v pátek 23. srpna, policie zatýká bývalé vysoké velitele jedné z českých tajných služeb a hned se objevily informace, že se případ týká exministra Chovance. Podle kuloárových informací má tento zásah souvislost s twitterovým účtem Julius Šuman, skrze který se veřejnost dozvěděla o děsivých praktikách současného premiéra Andreje Babiše. Ten navíc sám podezíral českou rozvědku ÚZSI z toho, že byla do pouštění kompromitujících informací zapletená.

Podle informací Ekonomického deníku si v pátek ráno policie přišla pro bývalého ředitele – Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) – Jiřího Šaška a jeho náměstka Zdeňka Blahuta. Potvrzeno bylo ale jen zadržení a výslech Blahuta. IDNES uvedl, že policisté zasahují rovněž u exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Tato informace se ale nepotvrdila a Chovanec ji dementoval. Působí to jako záměrná dezinformace, aby byl Chovanec do věci veřejně namočen.

Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák
 (ČTK)

Co si o tom máme myslet? Tak především je vždy zvláštní, když dochází k zatýkání lidí z tajných služeb a ještě divnější, když jde o lidi, kteří byli ve spojení s bývalým ministrem vnitra. Může jít totiž o vyřizování účtů, a nikoli o obranu zákonnosti. Veřejnost se těžko může dozvědět z konání tajných služeb tolik informací, aby byla věc transparentní.

Existuje jedno možné vysvětlení této zvláštní akce. Státní zastupitelství má zřejmě již hotovou žalobu na českého premiéra a potřebuje dokázat, že měří všem stranám českých sporů stejným metrem. Je to opravdu jen spekulace, ale vysloveně se nabízí.

Kdyby se potvrdilo, že zatýkání souvisí s tajemným twitterovým účtem Skupina Julius Šuman, tak je na tom jen smutná jedna věc. Tento účet odhalil zřetelné zneužívání finanční správy k boji s konkurencí firem Agrofertu a také zneužívání médií ke kompromitaci Babišových konkurentů. Po takových odhaleních by nemohl už nikdy žádný politik ve slušné zemi předstoupit před veřejnost. U nás to možné je. Naším problémem tudíž není Šuman, nýbrž Babiš.

Mimochodem, tato akce státního zastupitelství se jistě líbí premiérovi Babišovi. Pomáhá vytvořit dojem, že to pod Chovancem nebylo v pořádku a navíc někdo se dnes pokusil veřejnosti namluvit, že si už policie jde i rovnou pro Chovance. V duchu se ptáme, kdy udělá státní zastupitelství i něco, co se premiérovi líbit nebude.

Čeká nás každopádně horký podzim a možná právě nyní začíná. Přijdou audity z Evropské komise a uvidíme, jak se vyvine kauza Čapí hnízdo. Zatím nevíme vlastně nic, kromě toho, že to bude strašné. A spolu se strašnými ději na naší politické a policejně-justiční scéně budeme oslavovat 30 let naší svobody.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]