Horolezci donesli rudé trenky na šestitisícovku v Himálaji. Ať je přijde Ovčáček spálit, vzkazují

Brontosauři v Himálajích

Rudé trenky Miloše Zemana, to už je celosvětově známý pojem, který vnímají i lidé v zahraničí. Nyní se tenhle kultovní předmět dostal i na vrchol Stok Kangri v Himálaji, který má neuvěřitelných 6153 metrů. Deník FORUM 24 se proto ptal Kateřiny Krejčové a Jiřího Sázela, dvou účastníků expedice, na to, o jakou akci se jednalo.

Výstup na Stok Kangri byl součástí Benefiční himálajské výzvy a konal se od 14. do 16. srpna. „Obecně podnikám daleko zajímavější výstupy a horolezecké počiny, nikdy ale nemají politický kontext. Toto bylo poprvé a shodli jsme se na tom jednomyslně celá dvanáctičlenná skupina,“ napsala deníku FORUM 24 Krejčová.

Ovčáček horolezcem?

Trek trval tři dny a poslední den šli horolozeci sedm hodin k vrcholu převýšení 1300 metrů. „Jsme zvědaví, jestli Zeman pošle Ovčáčka trenky sundat,“ popisuje motivaci jeden z účastníků Jiří Sázel. „I kdyby tam Ovčáček vylezl, stejně je na vrcholu nespálí. Nic tam nehoří,“ dodal.

Jiřímu Ovčáčkovi, který se kromě profesionálního obhájce všech Zemanových činů stal před časem také amatérským historikem, aby dohledal neexistující článek Ferdinanda Peroutky, tak možná přistane na stole další úkol: Bude se muset stát horolezcem a hodně trénovat, protože zdolat šestitisícovku rozhodně není jen tak.

Ovčáček už také stihl na Facebooku, kde skupina svůj čin oznámila, reagovat. „Takže místo české vlajky jste vyvěsili rudý prapor. Jste tak ubozí!“ napsal.

Když mluvčí vidí rudě

Hradního mluvčího, který je v posledních dnech čím dál tím více nervózní a agresivní, červené trenky rozčilují opravdu hodně. Když se například dozvěděl, že občané, kteří jsou rozhořčeni faktem, že prezident bude ignorovat výročí 21. srpna, vyzývají k vyvěšování rudých trenek na všech možných místech, na Twitter napsal: „Vlastenci vyvěsí 21. 8. státní vlajku. Zrádci a kolaboranti vyvěsí rudé trenky. Rudá je barvou okupantů.“

S odstraňováním nového symbolu Pražského hradu ale nebude mít Ovčáček práci jen doma nebo v Himálaji. Bizarní tisková konference, na které hlava státu rudé trenky od skupiny Ztohoven spálila, inspirovala také londýnskou galerii Red Gallery, která je vyvěsila na své budově. „Žádný politik tyto trenky nespálí,“ stojí v odůvodnění tohoto kroku.

Je tak zjevné, že mluvčí bude mít opravdu co dělat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner