Horváthová, Šabatová, Banga, Kostlán. Muzeum romské kultury zve na diskuzní večer do Národního muzea

Prezident České republiky Václav Havel uděluje Ing. Karlu Holomkovi
Medaili Za zásluhy III. stupně (2002) (Pavel Štecha / se souhlasem)

Prezident České republiky Václav Havel uděluje Ing. Karlu Holomkovi Medaili Za zásluhy III. stupně (2002) | FOTO: Pavel Štecha / se souhlasem

Muzeum romské kultury Centrum Romů a Sintů v Praze pořádá diskuzní večer Romové a disent. Pozvání přijala ředitelka Muzea romské kultury a historička Jana Horváthová, signatářka Charty 77, bývalá předsedkyně Helsinského výboru a bývalá veřejná ochránkyně lidských práv Anna Šabatová, novinář a spisovatel Patrik Banga a novinář a lidskoprávní aktivista František Kostlán. Akce proběhne ve středu 16. listopadu od 17 h v prostorách historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí.

Třetí a také poslední ze série diskuzí Večery romské paměti je doprovodným programem výstavy Genocida Romů v době II. světové války, která byla k vidění v Národním památníku na Vítkově. Předchozí komponované programy zasazovaly Romy do kontextu protiválečného odboje, aktivistického boje za uznání holokaustu Romů a Sintů včetně likvidace vepřína v Letech u Písku. Téma odporu proti komunismu, které bude představeno v předvečer výročí sametové revoluce, tuto trilogii symbolicky zakončí právě v historické budově Národního muzea.

Kniha Ruská mafie, Jaroslav Kmenta (FORUM 24)

Jeden z prvních dokumentů, které v době normalizace vydávalo lidskoprávní hnutí Charta 77, byl věnován postavení Romů v tehdejším Československu. Co spojovalo svět disentu a romskou menšinu ve vztahu k tehdejšímu režimu?

„Rok 1989 znamenal pro velkou část české společnosti osvobození z pout rigidního systému, který dusil veškerou spontánní iniciativu. Co ale listopadový převrat přinesl Romům?“ klade si otázku spisovatel, historik a disident Petr Placák, který diskuzi na téma Romové a disent připravil a sám ji bude moderovat.

Centrum Romů a Sintů v Praze v současné době nemá zpřístupněno své sídlo. „Centrum proto pojímáme jako mentální prostor, kde jednotlivé doprovodné programy hostují v prestižních pražských institucích, jakou je např. Národní muzeum. Díky tomu můžeme témata věnující se romským dějinám zasazovat do společenské a společné paměti, “ uvádí jeho vedoucí Olga Vlčková. Centrum bude pro veřejnost otevřeno, jakmile proběhne rekonstrukce a dostavba jeho sídla, vily ve Velvarské ulici v pražských Dejvicích.

Vstup na akci je zdarma. Večery romské paměti jsou součástí projektu Centrum Romů a Sintů v Praze, který je finančně podpořen Norskými fondy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články