Profesor Cyril Höschl se ohradil proti slovům prezidenta Zemana a premiéra Babiše, že potvrdil diagnózu premiérova syna. Vyvrací některé mediální mýty a dezinterpretace babišovského aparátu a zdůrazňuje, že juniora považuje za oběť celé kauzy.

Ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ), známý psychiatr Cyril Höschl, se dostal do veřejného povědomí v souvislosti s kauzou Andreje Babiše mladšího. Krátce po jejím propuknutí obhajoval postupy jeho ošetřující lékařky Dity Protopopové, která měla v ústavu pětinový úvazek. NÚDZ vydal v tomto smyslu i tiskové prohlášení.

„Zprávy v elektronické podobě, které paní doktorka napsala, jsou formálně v pořádku. Dal jsem také dohledat papírové verze, protože chci vědět, jestli tam jsou explicitně podpisy lékaře či pacienta,“ doplnil Höschl.

Kritické reakce

Takové vyjádření nemohlo nevyvolat v kauze nabité emocemi kritické reakce. Reportáž Seznamu, která kauzu spustila, totiž oživila starší podezření nedobrovolného zavlečení Babišova syna do úředně nedostupné ciziny kvůli maření vyšetřování Čapího hnízda. Juniorovi advokáti přitom operují lékařskou zprávou doktorky Protopopové, na jejímž základě žádali o zastavení jeho trestního stíhání.

Psychiatrička přitom v té době pracovala jako poradkyně obviněného exministra financí a kandidovala za hnutí ANO v Praze 8. Její manžel a synův průvodce na Krymu Petr Protopopov považuje anexi ukrajinského poloostrova za legální krok Ruské federace a současně byl zaměstnán v Agrofertu. Dost kuriózních náhod na to, aby se o tuto dvojici podrobně zajímala média.

Okamžitě se objevily logiku nepostrádající spekulace, připomínající nedávnou rezignaci úspěšného ředitele IKEM Aleše Hermana, který v roce 2016 získal prestižní ocenění Manažer roku. Podle kuloárových zpráv za ní stály politické tlaky. Höschlův NÚDZ rovněž spadá pod resort ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, loajálního Babišova „čističe“. Mohlo by se zdát, nebyl ředitel ústavu, který se náhle octl v epicentru třaskavé kauzy, veden podobnými obavami?

Zeman a Babiš nemluví pravdu

K mediálnímu posunu došlo poté, kdy Zeman a Babiš opakovaně operovali Höschlovými výroky, dodávajícími odborný punc jejich legendě o účelovém útoku „hyenistických“ médií na premiéra skrze údajně těžce nemocného syna. Tuto legendu kolovrátkově opakoval Babišův placený i neplacený aparát, snažící se odvést pozornost od obludných rozměrů celé kauzy.

Mladé frontě DNES (23. 11. 2018) vyšel rozhovor s prezidentem Zemanem. „Pro mě je tato záležitost uzavřena prohlášením pana profesora Cyrila Höschla. A ten jasně konstatoval, že mladý Babiš trpí schizofrenií,“ prohlásil prezident, přičemž podobně se vyjadřoval i premiér Babiš.

„Nic takového jsem nekonstatoval. Nikdy a nikde jsem ani neřekl, jestli u nás pan Babiš byl nebo nebyl,“ popřel Höschl jejich slova, že by potvrdil synovu diagnózu. „Všechny informace o zdravotním stavu pana Babiše mladšího pocházejí z jiných zdrojů a dostaly se do mediálního prostoru od jiných subjektů, ne od nás. My se snažíme profesionálně dodržovat lékařské tajemství, a když se k něčemu vyjadřujeme, tak na obecné úrovni.“

O konkrétních diagnózách hovořil pouze premiér Babiš, který svoje děti do podezřelé kauzy zapletl, a jím vychvalovaný prodejce kol Protopopov. Ten dokonce neuvěřitelně vyzradil detaily o údajných problémech svého svěřence, se kterým se přes momentální lakování jejich vztahu narůžovo rozešel ve zlém. O tom svědčí juniorova osobní vyjádření i jeho oznámení o únosu policii.

Babiš junior je oběť

Profesor Höschl se k posledním událostem podrobněji vyjádřil v týdeníku Reflex (29. 11. 2018). Viděno prizmatem politického skandálu hodnotí celou kauzu jako „převelice podivnou“ a pouze formálně odděluje medicínskou rovinu.

„Můžeme si myslet, že to bylo účelové, ale nedělá to na mě dojem, že v tom byl ten kluk vědomě. Osobně mi je ho líto a vidím ho jako oběť,“ prohlašuje dnes k cestě Andreje Babiše mladšího na Krym.

Höschl vnímá konflikt zájmů Protopopové, která z ústavu po vypuknutí kauzy odešla. Před časem jí sdělil, že „léčit člena rodiny významného politika je jedna věc a politicky se následně angažovat v jeho prospěch je věc druhá“. Vytknul jí, že se mu to nelíbí, ale skončilo to tím, že „na to má jiný názor a je to její soukromá věc“. Zpětně to působí tak, že si byla dobře vědoma svého privilegovaného postavení a nedotknutelnosti.

Není zbaven právní způsobilosti

Höschl ovšem zdůraznil jinou věc, která v mediálním šumu zcela zapadla. „Paní doktorka Protopopovová v žádném případě nevydávala nikomu znalecký posudek o Babišovi mladším, jak se někde mylně uvádí. K tomu ani nemá oprávnění. To může dělat jen znalec s kulatým razítkem,“ objasnil. Protopopová má podle něj pouze oprávnění vydávat „neschopenky“, poukazující na momentální zdravotní stav pacienta.

„Vůbec to neznamená, že by na základě těchto dokumentů někdo mohl být vyčleněn z trestního řízení a nebylo mu umožněno vypovídat. Pacient nemůže být na jejich základě zbaven právní způsobilosti,“ dodává s tím, že lékařskou zprávu pro policii neviděl.

Tím ovšem operují především Babišovi advokáti. Proto usilují o to, aby nebyl junior už dva roky vyslechnut a jeho zdravotní stav nezávisle přezkoumán. Tolik se obávají jeho výpovědi, že předseda vlády neváhá posvětit nebezpečnou a nelegální cestu svého syna na Krym a východní Ukrajinu?

Kdo se chová jako hyena?

Höschl odmítá i další mýty, kdy jsou duševně nemocní vykreslováni jako nesvéprávní hlupáci, o což se pokouší především aparát ANO. Mnozí mohou normálně fungovat a jejich zdravotní stav se může zásadně měnit.

Naprosto ostudné je v této souvislosti zveřejnění tři roky starého usnesení Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, zaznamenávajícího incident Babišova syna na dálnici D1, na jehož základě byl hospitalizován. Pro současný zdravotní stav nemá žádnou relevanci. Jeho zveřejnění přišlo premiérovi a jeho farizejským apologetům, nadávajícím na etiku novinářů, jako na zavolanou.

„Před pár dny u nás byla konference sto dvaceti pacientů z celé republiky a mnozí z nich říkali, že by jim bylo nepříjemné, kdyby někdo takto veřejně mával s jejich diagnózami a tím je dále společensky stigmatizoval,“ reagoval Höschl na otázku, nakolik je přijatelné, že někdo neustále veřejně omílá lékařské diagnózy. Ujistil je, že z ústavu se tyto informace ven nedostaly a je na to hrdý.

Ptal se někdo Babiše juniora, zda může takto veřejně mávat jeho diagnózou? Kdo se tady chová jako hyena?

 

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora