Hospic vrátil Nadaci Agrofertu 300 tisíc, lidé už v reakci darovali přes tři miliony. Přišly i nadávky a výhrůžky

Ilustrační foto (Girasole, z. s. Hustopeče / se souhlasem)

Ilustrační foto | FOTO: Girasole, z. s. Hustopeče / se souhlasem

Hospic v Hustopečích se obával zneužití v prezidentské kampani Andreje Babiše, proto odmítl dar Nadace Agrofert. Mělo se jednat o 300 tisíc korun, tedy peníze, které by se zařízení určitě hodily a pomohly mu, ovšem vedení se rozhodlo jinak. Nechce být podle informací serveru Seznam Zprávy dalším, kdo se nechá zneužít a poslouží Babišovi v prezidentské kampani.

Reakci veřejnosti, která přišla hned poté, co se zpráva dostala mezi lidi, hospic nečekal. „Když jsme včera zveřejňovali naše rozhodnutí o vrácení daru jednomu z donátorů, ani ve snu nás nenapadlo, co se všechno stane, co přinese noc a další den,“ píše se na facebookovém profilu zařízení. Během dne zaměstnanci hospice neustále komunikovali s lidmi, kteří se na ně telefonicky obraceli.

()

„Vyslechli si různé věci – nejčastěji to bylo poděkování a vyjádření respektu, ale také nadávky, urážky a hrozby. Tušili jsme, že se něco takového může stát, ale rozhodně ne v takových rozměrech,“ stojí na sociální síti. Kromě pozitivních zpráv od většiny volajících ovšem muselo vedení řešit i otázku financí. V rozpočtu totiž nelze tolik peněz lehce nahradit.

„Řekli jsme si, že rozhodně nebudeme nikoho žádat o podporu na pokrytí vrácené částky, ani nebudeme spouštět novou dárcovskou výzvu a už vůbec se nenecháme vtáhnout do vyjádření s politickým podtextem,“ měli v Hustopečích jasno. „Přes noc se ale zcela spontánně, bez jakékoli naší výzvy, strhla doslova dárcovská lavina – a dnes ráno jsme měli vrácený obnos zpět. A co více – večer je to mnohem, mnohem víc!!!“ informuje hospic s tím, že ani nedokáže slovy popsat, co se vlastně stalo, a tím vyjádřit, jak moc je vděčný.

Ve středu už bylo ve sbírce na serveru Darujme.cz více než 3,3 milionu korun. Přispělo skoro 4500 lidí. „Děkujeme Vám všem, kteří ten NOČNÍ ZÁZRAK máte na svědomí. Je to pro nás neskutečně silný impuls pro naši další práci,“ vzkázali zaměstnanci.

Babiš u hospiců neuspěl už podruhé

Není to poprvé, kdy se šéf hnutí ANO setkal s jednáním, které nyní předvedli v Hustopečích. V září 2017 totiž hospic v Telči odmítl částku 200 tisíc. Vedení také vadilo, že by mělo přijmout peníze od Babiše, tehdejšího ministra financí.

Před šesti lety také pár lidí usoudilo, že tento čin ocení. Pětice kamarádů se rozhodla uspořádat dvacetikilometrový běh do kopce, jímž se snažila sehnat 100 tisíc. Těmi poté chtěli hospici v Telči částečně vynahradit „ztrátu“. Nakonec se podařilo získat dokonce 193 952 korun, čímž se Jirka Bárta, Jenda Kroupa, Ondřej Pospíšil, Marek Šálek a Ondřej Šindelář téměř vyrovnali Babišovi.