Hospodám na Slovensku došla trpělivost. Otevřou i přes vládní zákaz

ČTK

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Majitelům restaurací, barů a kaváren na Slovensku už došla trpělivost. Několik desítek z nich v pondělí oznámilo, že od úterý otevřou vnitřní prostory svých podniků. Situace je podle nich neúnosná, nemají na nájmy a musí propouštět zaměstnance. Odvolávají se také na Českou republiku, kde už restaurace otevřely. 

Slovenské provozovny napojené na iniciativu Bojujeme za naše gastro plánují v úterý otevřít pro hosty i vnitřní prostory. V pondělí o tom podle webu TVNoviny.sk informoval šéf iniciativy Miroslav Heredoš. Podle aktuálních nařízení mohou přitom na Slovensku být otevřeny pouze zahrádky a výdejní okénka.

Úřad vlády ČR

„I my chceme fungovat ve stejném režimu, v jakém fungují obchody a supermarkety. Chceme mít otevřeno za stejných podmínek jako kina, divadla a kostely,“ uvedl Heredoš s tím, že je k rozhodnutí vede několik důvodů. Odvolávají se například na aktuální situaci v České republice, kde už vnitřní prostory restaurací mohly otevřít. Stěžují si také na špatnou komunikaci vlády a nedostatečné informace.

„Vzhledem k tomu, že jsme se dozvěděli, že se v restauracích nakazilo pouze 20 hostů, uvědomujeme si, že náš segment není šiřitelem nákazy covidem-19,“ argumentuje šéf iniciativy. K ní se přidali i majitelé fitness center. „Obrovské množství našich členů zítra otevírá své provozy,“ prohlásil šéf unie fitness center Pavel Kiseľ. 

Premiér Igor Matovič v reakci na avizované otevření nechtěl nikomu vyhrožovat sankcemi, vyzval však k zodpovědnému chování. „Svoboda bez zodpovědnosti vede k anarchii. Pokud restaurace a fitness centra tohle udělají, tak zavedou anarchii,“ varoval Matovič.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner