Hospodářky investigativně rozkrývají lži Agrofertu, které samy šířily

ČTK

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert | FOTO: ČTK

Velmi zvláštní přístup zvolily Hospodářské noviny ve věci pofiderního několikastránkového plátku Pravda o Agrofertu. Inzertní přílohu Babišův holding masově šířil po republice těsně před 17. listopadem. Jako vloženou složku ho distribuoval ve svých novinách tištěných společností Mafra. Bohužel tuto „Pravdu o Agrofertu“ šířily i neholdingové Hospodářské noviny.

Šlo o naprosto nepochopitelný krok vedení vydavatelství, který neobhájí ani nutnost nahánět inzertní příjmy. Ještě je tu něco jako etika a odpovědnost za titul. Zelený plátek totiž, jak už to tak bývá s fakty okolo premiéra, nešířil tak úplně celou pravdu a nepříjemné informace nepřinesl. Novináři Hospodářských novin sledují dění okolo Babiše a jeho holdingu poměrně podrobně, zaměstnancům vydavatelství přijímající tento „inzertní projekt“ muselo být už v první chvíli jasné, že tohle bude problém.

Aby bylo pokrytecké neštěstí dokonáno a HN dokonale potopily samy sebe, zveřejnili nyní novináři HN text o tom, že to, co noviny za peníze pustily mezi lidi, nebyla tak úplně pravda. Čtenáři proto mají znovu zaplatit Hospodářkám, aby si tu opravdovou pravdu mohli přečíst. Článek, jehož obsah a fakta jsou nezpochybnitelná, je totiž ukrytý za platební bránou.

Celá tato akce, ze které musí být novinářům HN velmi smutno, připomíná epizodu z ledna 2018. Tehdy regionální Deníky uveřejnily lživý inzerát Miloše Zemana. Desetitisíce lidí se tak díky vedení redakcí dozvěděly, že Miloš Zeman je bojovníkem proti migrantům a že Jiří Drahoš k nám migranty naopak tahá. Lež od začátku do konce. Že je to lež, vědělo vedení redakce už při prvním náhledu inzerátu. Inzerát ale neodmítlo. Vyšel a ředitel redakcí Deníku Roman Gallo k němu ve svém sloupku připsal, že jde o faul, že taková kampaň je ošklivá a že by ji Hrad neměl dělat.

Novináři Hospodářských novin dělají dobrou práci, ale šíření „Pravdy o Agrofertu“ jim opravdu vůbec nepomohlo. Je totiž v pořádku upozorňovat na to, že holding, který si premiér formálně odložil do svěřenských fondů, šíří v kampani za desítky milionů polopravdy. Není ale v pořádku si ty peníze z kampaně nejdříve vzít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner