Vládní turbulentní dění ve středu přineslo další vývoj v debatě o vakcíně Sputnik V, kterou dosavadní ministr zdravotnictví Jan Blatný odmítal, dokud nebude patřičně certifikovaná. Nově jmenovaný ministr za ANO Petr Arenberger však přijetí Sputniku přímo nevyloučil. Premiér Andrej Babiš navíc sdělil, že se zájmem o tuto vakcínu na něj tlačí i Hospodářská komora – jenže podle jejího viceprezidenta Tomáše Prouzy to není pravda.
Když během tiskové konference při uvedení nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) novináři žádali, ať se napřímo vyjádří, zda se bude, nebo nebude zasazovat o to, aby se u nás používala vakcína Sputnik V, vzal si slovo premiér.
„Já odpovím za pana ministra, ze zákona nemůže stát nakupovat jiné vakcíny, než které nakoupil od Evropské komise. Co se týká Sputniku, jsou tady firmy, konkrétně Hospodářská komora a další lidé, kteří nás žádají o Sputnik. Je to zájem těchto subjektů, ale není to, že by stát mohl Sputnik nakoupit,“ řekl premiér Andrej Babiš.
Podle viceprezidenta Hospodářské komory Tomáše Prouzy to však není pravda. „Opět lhal. Hospodářská komora rozhodně Sputnik nechce, naopak naši členové považují vakcínu z Ruska a Číny za zcela nedůvěryhodnou,“ napsal Prouza a odkázal se na šetření Hospodářské komory z ledna 2021 mezi 1400 respondenty. Z průzkumu vyplynulo, že jen 5 % oslovených považuje ruské vakcíny za důvěryhodné.
Pokud to AB opravdu řekl (neviděl jsem), tak opět lhal. Hospodářská komora @Hokomora rozhodně Sputnik nechce, naopak naši členové považují vakcínu z Ruska a Číny za zcela nedůvěryhodnou – viz náš průzkum z ledna 2021. Další zajímavé výsledky zde: https://t.co/Wyxda6iz7f pic.twitter.com/OGNbOSf7hU
— Tomáš Prouza (@ProuzaTomas) April 7, 2021
Šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý Babišovi v polovině března napsal dopis, ve kterém zmínil, že část firem v České republice je ochotna vakcinovat své zaměstnance a financovat náklady ze svého, Sputnik však v dopise nijak nepodporoval.
„Zaznamenáváme v rámci pozitivní reakce řady firem výrazný tlak na to, aby se co nejrychleji mohlo začít očkovat i v samotných firmách. Jsou připraveny do tohoto procesu investovat vlastní finanční prostředky, personální kapacity i využít svá zdravotnická zařízení,“ napsal v dopise Dlouhý.
Redakce deníku FORUM 24 oslovila Hospodářskou komoru s žádostí o více detailů.
Tezi, že je o ruský Sputnik velký zájem, razí kromě premiéra i nový ministr Arenberger. „Těm, kteří mají o tuto vakcínu zájem – a překvapivě je to v České republice opravdu velká skupina lidí – bychom rádi umožnili, aby ji mohli dostat v nějakém dobrovolném režimu, ale musíme najít nějaký rozměr, aby to nebylo v rozporu s evropskými ani s našimi předpisy,“ řekl Arenberger v rozhovoru pro Český rozhlas.
Právě rozhlas však dělal průzkum, o jakou vakcínu Češi nejvíce jeví zájem – Sputnik V skončil s 11 procenty. Pro srovnání – Pfizeru bylo ve stejném výzkumu nakloněno 40 procent občanů.
Arenberger také již za své jednodenní angažmá stihl jednat o Sputniku V s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irenou Storovou. Právě SÚKL má pravomoc vakcínu předběžně schválit. „V tuto chvíli není na stole, že bychom řekli, že zítra jedeme nakupovat do Ruska, ale abychom se podívali na dokumentaci, která je k dispozici, a posoudili co a jak. Neberu to jako prioritu číslo jedna, ale přísun vakcín je určitě důležitý,“ připustil ministr.
Proces schvalování takové látky je však mimořádně složitý. Odborníci se proto shodují na tom, že by se měl Sputnik V používat jenom při schválení Evropskou lékovou agenturou. Ministr by chtěl zájemcům umožnit, aby se Sputnikem V očkovali alespoň v rámci klinického zkoušení.
Proti nestandardnímu postupu při schvalování vakcíny jsou i opoziční poslanci působící ve sněmovním výboru pro zdravotnictví. „Pokud musel ministr Blatný skončit kvůli tomu, že se choval jako odpovědný lékař a nechtěl povolit použití neschválených vakcín a léků, pak je pro naši zemi kombinace Zeman+Babiš ještě větší zlo, než jsem si kdy myslel,“ myslí si Vlastimil Válek, lékař a poslanec opoziční TOP 09.
Podobně hovořil v rozhovoru pro FORUM 24 Bohuslav Svoboda (ODS), také lékař a člen . „Léky podáváme jenom tehdy, když známe velmi podrobně jejich negativní účinky a po získání povolení od evropské EMA nebo americké FDA. To je zásada, od které se nemá a nesmí uhýbat. Nemůžeme léčit něčím, o čem nevíme, jaké to má účinky – to je nebezpečné a po takovém očkování vám v případě problému žádná pojišťovna nic neuhradí.“
Sám ministr Arenberger se prý pod tlakem prezidenta necítí, ale připustil, že Sputnik je varianta, se kterou by se mělo pracovat. Prezident Miloš Zeman přitom část proslovu při jmenování nového ministra věnoval právě ruské vakcíně.