Hospodský jako nepřítel státu. Vládní nařízení je pro restaurace smrtící

Ilustrační foto, zavřená restaurace (Repro ČT)

Ilustrační foto, zavřená restaurace | FOTO: Repro ČT

Celkem dva a půl měsíce mají mít zavřeno hospody se zahrádkou. Otevřít mohou až 25. května. Ty bez zahrádky dokonce až 8. června. Hospody, které nemají venkovní posezení, tak budou mít zavřeno téměř tři měsíce. Navíc v době, kdy po zimním útlumu tržeb měl přijít konečně zisk. A pomoc státu? Snad 25 tisíc korun.

Z těchto 25 tisíc mají hospodští zaplatit faktury, nájem za provozovnu, platy a odvody za zaměstnance, odvody za sebe. Musí z těchto 25 tisíc žít tři měsíce, živit rodinu a pak ještě pokrýt náklady na restart hospody. Správně, těch 25 tisíc je výsměch. Vláda Andreje Babiše zametá s hospodskými od začátku. Zákaz kouření, EET, kontrolní hlášení atd. Hodně restaurací už zaniklo a tohle může být poslední smrtící rána pro další tisíce hospod.

Jak mají hospodští vydržet tři měsíce bez příjmů, to jim nikdo z vlády neporadí. Proč jsou až jedni z posledních, kdo může otevřít, to jim nikdo nevysvětlí. A jaký je rozdíl mezi tím, když budou lidé posedávat na zahrádce, u výčepu a když se mačkají ve frontách v halách hobbymarketů?

Seznam postupně otevíraných oborů má řadu zvláštností. Tak například že dříve mohou otevřít muzea a galerie, hrady a zámky až o dva týdny později. Dříve než hospody mohou otevřít posilovny. Lidé se tam ale nesmějí osprchovat. A proč jsou hotely až v poslení vlně, tedy 8. června? Na hotelovém pokoji jsou lidé většinou sami nebo v páru, stravování a oddělení hostů je řešitelné.

Kdo bude provozovat nové hospody, až ty dosavadní zkrachují? Stát? Agrofert? Agrostát?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]