Hotovo. Moskva šla ke dnu. Největší úspěch Ukrajinců, Rusové nemají šanci postavit náhradu

Ruský křižník Moskva (ČTK/Can Merey)

Ruský křižník Moskva | FOTO: ČTK/Can Merey

Rusko utrpělo ve své nesmyslné válce na Ukrajině další těžkou ztrátu. Po stovkách zničených kusů techniky od tanků po nejmodernější stíhačky šel definitivně ke dnu raketový křižník Moskva. Stalo se to zhruba 24 hodin od chvíle, kdy ruskou vlajkovou loď zasáhly dvě ukrajinské střely Neptun. Rusové se vážně poškozené hořící plavidlo pokoušeli odvléci do přístavu, během toho se ale včera večer loď potopila.

Pro Putina jde o ohromnou ztrátu. Šlo o nejdůležitější loď Černomořské flotily. Plavidlo, které bylo nejen vážným ohrožením pro ostatní lodě, ale především neslo systém protivzdušné obrany, bylo velkým nebezpečím pro ukrajinské letectvo.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (ČTK)

Putin tak bude mít další problém s morálkou svých vrahů a deviantů, které na Ukrajinu poslal. Nejenže se jich zhruba dvacet tisíc už nevrátí domů, nejenže Rusové prohráli bitvu o Kyjev, nejenže jejich výsledky nejsou nijak zajímavé ani na východě Ukrajiny, nyní ještě přišli o svoji chloubu. Do toho intenzivně shánějí bojovníky do další bitvy. Ti zároveň sledují, jak Ukrajinci ničí jejich kolony ještě dříve, než se vůbec dostanou do svých pozic.

A lepší to pro Rusy nebude. Každý den přicházejí zprávy o tom, které země posílají na Ukrajinu jaké další a další zbraně. Rusům už zbyla jen brutalita. Čím dál více se zdá, že tuhle válku nevyhrají. Navíc dost možná přijdou o své dosavadní pozice na území Ukrajiny. Celý svět je zavrhl, ekonomické sankce Rusko dostávají do bankrotu. Putinovi se povedl pravý opak toho, o co mu šlo. NATO se rozroste ještě více, než by mu bylo příjemné. A neudělá s tím nic. Nezvládl bojovat na dvou frontách na Ukrajině, těžko by si nyní, v oslabení, troufl napadnout další zemi.

Ztráta Moskvy je pro něj o to vážnější, že podobně vybavenou loď nyní nemá šanci postavit. Nemá komponenty, nemá peníze. Ukázkou ruského námořního snažení je jejich jediná letadlová loď Admirál Kuzněcov. I když není jasné, jestli je možné kuzněcova ještě považovat za loď. Jeho první a poslední mise v roce 2016 a 2017 byla celému světu pro smích, když se plavidlo sotva pohybovalo, a navíc z něj vycházela hora dýmu viditelná na kilometry daleko. Od svého plného dokončení v roce 1995 je Admirál Kuzněcov více v doku než v operačním nasazení. Nyní je od roku 2019 v probíhající opravě. Není však jasné, jak probíhá a kdy skončí, vzhledem k tomu, že se Rusům potopil jediný vhodný plovoucí dok, ve kterém kuzněcova opravovali.

Tohle se Ukrajincům povedlo. Výtečná odplata za to, čeho se Rusové na jejich území dopouštějí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články