Hotovo. Peníze, které lidé poslali pořadateli proruských demonstrací, mají jít na zaplacení jeho dluhů

Ladislav Vrabel (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Ladislav Vrabel | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Chtěli přispět na pořádání protivládních proruských demonstrací, pravděpodobně ale přispěli na umoření milionových dluhů hlavního organizátora. Ani triky s účty psanými na manželku nebo s převodem peněz na poslední chvíli nezabraly. Peníze, které důvěřiví lidé poslali Ladislavu Vrabelovi, zadluženému organizátorovi proruských demonstrací, by měly skončit u jeho insolvenčního správce a měly by z nich být zaplaceny dluhy, které Vrabel nasekal za poslední léta. Kde však peníze jsou, není zcela jasné. Insolvenční správce totiž nepotvrdil, že by prostředky byly skutečně zajištěny, přesněji, zatím není jasné, zda na účtech vůbec nějaké peníze ještě byly.

Právě peníze od lidí, jejich vybírání a účel využití, je zatím mnohem větší téma než to, proti čemu a s čím údajně Ladislav Vrabel a jeho okolí bojují. Od samého začátku v září, kdy svoji iniciativu Vrabel odstartoval, jsou právě finance téma číslo jedna. Nejdříve se Vrabel rozhádal se svým kamarádem a spolupořadatelem akcí Jiřím Havlem. Kvůli penězům. Ty totiž lidé posílali na účet, ke kterému měl přístup jen Havel, a Vrabel po něm chtěl, aby mu peníze poslal. Ten se bránil.

()

Nakonec lidé začali posílat peníze na účet psaný na Vrabelovu srbskou manželku. Ale v posledních dnech se ukazuje, že ani tento trik proruskému aktivistovi zřejmě nevyšel.

Insolvenční správce si dovolil sáhnout na peníze několika tisíc lidí a zadlužil mojí manželku 1 220 000,- Kč,“ tvrdí v příspěvku na sociálních sítích zveřejněném ve čtvrtek večer sám Vrabel. Připojil také jméno insolvenčního správce a jeho telefonní číslo na mobil se zřejmým úmyslem, aby na něj fanoušci Vrabela útočili.

Jenže insolvenční správce Martin Koubek deníku FORUM 24 nepotvrdil, že by na účtech skutečně už byly zajištěny nějaké peníze. „Nemám informaci, že by se tak stalo,“ řekl. Pouze popsal, že banku o peníze z účtu manželky Ladislava Vrabela požádal. Už před časem totiž propásla třicetidenní lhůtu, kdy mohla podat vylučovací žalobu, že peníze od důvěřivců na jejím bankovním účtu Vrabelovi nepatří. „Jde o standardní postup podle insolvenčního zákona,“ prohlásil. Má však podezření, že na bankovním účtu Vurdelije Bojany už žádné peníze nebyly. Banka proto zřejmě zablokovala peníze do mínusu. Současně ale potvrdil, že banku požádal o zmiňovaných přibližně 1,2 milionu korun.

Aktivista vykládá své několikamilionové dluhy vzniklé například tím, že dvacet let neplatí sociální a zdravotní pojištění, tak, že bojuje proti systému. Ve svém posledním vyjádření také zmiňuje, že ho vyšetřuje kriminálka. „Jsem dokonce obviněnej z trestného činu podvodu,“ stěžuje si a popisuje, jak týden sepisoval, na co použil peníze, které mu lidé poslali, a co z nich platil.

Lidé tak nyní posílají peníze už na třetí místo, na spolek dalšího proruského dezinformátora Davida Tesaře, který nese jméno Manifest.cz. Zajímavé je, že také tento proruský aktivista čelí exekucím, dluží zhruba 1,1 milionu korun. Dění okolo financí Vrabela zřejmě unavilo, proto ohlásil postupný úkrok ze scény. Ve videu říká, že při demonstraci 17. listopadu představí třicetičlenný tým lidí, který za demonstracemi stojí, a že on teď bude hlavně odpočívat. Prý se bude odpočinku věnovat celý prosinec.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články