„Hovado Dolejší.“ Takhle mluví kancléř prezidenta republiky s novináři

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář (ČTK/Hájek Ondřej)

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář | FOTO: ČTK/Hájek Ondřej

Redaktor serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší položil slušný dotaz vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky Vratislavu Mynářovi. Ten zareagoval vulgárně a žádnou jinou reakci na novinářův dotaz neposkytl. Dolejší konverzaci s Mynářem uveřejnil na sociálních sítích.

Dolejší se v neděli zajímal o to, zda má prezident Miloš Zeman v pondělí schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ta se v podvečer opravdu uskutečnila). Mynáře se zeptal takto: „Dobrý den, pane kancléři, zítra má pan prezident schůzku s premiérem Babišem? Děkuje vd.“

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Mynář na to odepsal: „Jestli se nepletu to je to hovado Dolejší“ (uveřejněno bez redakčních zásahů, pozn. red.). Pak doplnil, že „jak se do lesa volá, až se uchu uthne“ (taktéž uveřejněno bez úprav, pozn. red.). Setkání se přitom konalo a stačilo odpovědět jedním slovem.

Mynář a jeho kolegové z Pražského hradu dlouhodobě dávají najevo pohrdání demokraticky orientovanými redakcemi. Vybraným novinářům včetně těch veřejnoprávních odmítají odpovídat na dotazy, neodepisuje jim ani mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který má komunikaci na starosti a je za ni placen ze státního rozpočtu.

Vratislav Mynář svou aroganci dává najevo dlouhodobě. Dá se předpokládat, že je spojena zejména s tím, že novináři dlouhodobě informují o jeho kauzách. Nezískal bezpečnostní prověrku, je trestně stíhán v případu dotačního podvodu ve výši 32 milionů korun a je známo, že na černo vybudoval vodní nádrž určenou k zasněžování sjezdovky v přísně chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat. Prezident Miloš Zeman již před lety oznámil, že Mynáře odvolá, pokud bezpečnostní prověrku nezíská, nikdy ale tento krok neuskutečnil.

Dolejšího komunikace s Mynářem: