Poslanci můžou na čtvrteční schůzi poslat do druhého čtení takzvané manželství pro všechny. Jednání začalo debatou, do které se přihlásil například lidovecký poslanec Šimon Heller, který je zároveň členem sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Ten v při debatě o uzákonění možnosti manželství i pro stejnopohlavní páry hovořil o hovězím a kuřecím mase.
„Prostě u nás na jihu Čech je hovězí hovězí a kuřecí kuřecí. Všechno má prostě svůj název. Manželství je svazek muže a ženy,“ prohlásil na půdě sněmovny poslanec Šimon Heller (KDU-ČSL).
Další z lidoveckých odpůrců novely se pak podle svých slov obává, že lidé budou chtít svazky více lidí. „Navrhovaná definice, že manželství je svazek dvou lidí, dává oprávněnou obavu, že nastane zmatek v naší společnosti, že lidé budou chtít svazky třeba i více osob. Nechci teď už dávat další příklady,“ prohlásil u řečnického pultíku poslanec Aleš Dufek.
Historkou pak veřejnost obohatila poslankyně Berenika Peštová (ANO). „Moje dcera před třemi studovala v Kanadě a vysvětlovala mi, že se v Kanadě zvednul takový fenomén, že máme tři pohlaví, a já říkala, to než k nám dojde… A už máme 70 pohlaví, aha… Já mám problém s názvem, ať se to jmenuje třeba přátelství, partnerství, mně je to jedno,“ vyprávěla ve sněmovně.
K předloze o manželství homosexuálů se poslanci vrátili ve čtvrtém dějství. Novela bude závěrem prvního čtení čelit návrhu opozičního hnutí SPD na zamítnutí i snaze Karla Haase (ODS) o její vrácení předkladatelům k přepracování. Pokud sněmovna postoupí předlohu výborům, mají mít na její projednání dvojnásobnou, čtyřměsíční lhůtu.
Lidé stejného pohlaví by podle novely občanského zákoníku měli v manželství stejná práva, jako nyní mají žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové a lesby vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo.