Hraboši? Prostě je otrávíme! Tomanovo ministerstvo ohrozí jedem čápy, poštolky i ušaté sovy, varují ornitologové

Bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD)  (ČTK)

Bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) | FOTO: ČTK

V Česku se přemnožili hlodavci a vláda Andreje Babiše přichází s razantní akcí – jednoduše je otráví. Hrabošů tak skutečně rychle ubude, jen se spolu s nimi otráví i užiteční draví ptáci, kteří hraboše loví. „Špatná zpráva pro poštolky, sýčky, kalouse,“ upozorňuje na široký záběr povrchově aplikovaného jedu Česká společnost ornitologická a varuje: zatímco hraboši se znovu rychle rozmnoží, dravci se budou vzpamatovávat léta. 

Ministerstvo zemědělství hodlá znovu umožnit aplikaci jedu proti hrabošům na povrch půdy. Ornitologové upozorňují, že prudký jed na životě ohrozí dravce a další ptáky a živočichy, kteří se hraboši živí. Na otravu fosfidem zinku, který je účinnou látkou jedu Stutox, loni zahynuli například dva čápi bílí i další živočichové.

V těchto dnech se na polích a v jejich blízkosti sdružují poštolky, káně lesní a další dravci, kteří tu loví především hraboše. Na životě je nyní může ohrozit rozhodnutí ministerstva zemědělství. To se totiž ve čtvrtek nechalo slyšet, že na pozemcích, na kterých populace hraboše překročí pětinásobek prahu škodlivosti, budou moci inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského nařídit povrchovou aplikaci jedu.

Česká společnost ornitologická
Čáp nalezený 14. srpna 2019 na Opavsku. Analýza potvrdila otravu Stutoxem II. Foto: ČSOP Bartošovice

„Rozsypání jedu způsobí úhyny dravců, sov, lasiček, tedy našich spojenců v boji s hraboši. Zatímco hraboši se zvládnou namnožit rychle, dravcům to bude trvat léta. Trávení je rychlé a jednoduché řešení, které jen konzervuje nedobrý způsob hospodaření,“ komentuje ministrovo rozhodnutí ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

 

 

Jedem na hraboše se loni otrávili čápi

Loni 5. srpna vydal povolení k plošné aplikaci jedu na hraboše Stutox II Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský podřízený ministerstvu zemědělství, o čtyři dny později ho ministr zemědělství Miroslav Toman po kritice ornitologů a dalších odborníků a ochránců přírody pozastavil. Přesto na otravu Stutoxem zahynuly na jižní Moravě desítky zajíců a bažanti. Na Opavsku fosfid zinku, účinná látka Stutoxu,  zabil dva čápy bílé, pro které jsou hraboši jedním z hlavních zdrojů potravy.

Rozhodnutí Ministerstva zemědělství nastražit přemnoženým hlodavcům jed na povrch půdy jen ilustruje komunistické myšlení současné moci. Sypat po polích zmíněný jed je stejně prozíravé jako Mao Ce-tungova kampaň Velký skok vpřed, v jejímž rámci čínský komunistický aparát na přelomu 50. a 60. let pořádal hromadné vybíjení vrabců, kteří na polích zobali setí. Výsledek takového počínání je předvídatelný – přemnožil se hmyz, především saranče a housenky, a úroda obilí místo aby vzrostla, výrazně poklesla, což spolu s dalšími akcemi přivodilo zemi hladomor.

Těm, kdo by chtěli namísto plošného trávení fauny v boji s hraboši přeci jen spoléhat na Přírodu, ornitologové doporučují podpořit dravce a sovy při jejich lovu tím, že pro ně v polích rozestaví bidélka.

Česká společnost ornitologická
Z bidel v polích se sýčkovi i dalším dravcům snáz loví

Podle zemědělského specialisty České společnosti ornitologické Václava Zámečníka hrabošovi nahrává intenzivní způsob zemědělství s velkými lány. „S hrabošem si lépe poradí pestrá krajina s křovinami a remízky, kde žije víc predátorů, kteří se na hraboše specializují. Krátkodobým řešením je možné podpořit přítomnost ptačích predátorů hrabošů například umísťováním berliček, ze kterých mají lepší rozhled. Dlouhodobým a vhodnějším řešením je vytvoření pestré krajiny namísto současných monokultur,“ říká Zámečník.

Hrabošovi lze čelit i bez jedu

Ekologický zemědělec a zakladatel společnosti PROBIO Martin Hutař potvrzuje, že hrabošovi lze čelit i bez jedu. „Zvýšený výskyt hraboše jsme sice zaznamenali, ale opravdu zásadní škody na úrodě nemáme. Důvodem je, že pravidelně ořeme na všech plochách a tam, kde je riziko přemnožení hrabošů, dáváme berličky pro káně a poštolky. Zároveň pěstujeme meziplodiny. Hlodavci pak mají z čeho vybírat a neškodí tolik na hlavních plodinách,“ říká Hutař.

Všímejte si, co se v krajině děje, a o granulích nebo uhynulých živočiších dejte zprávu Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému (ÚKZÚZ), doporučují ornitologové ([email protected], a v kopii na ČSO [email protected]).

Mrtvé ptáky může také kdokoli pomoci ornitologům evidovat v databázi birds.cz, bližší informace o možných otravách přivítají na mailu [email protected]

Apel na Tomana
Česká společnost ornitologická dlouhodobě upozorňuje, že kvůli intenzivnímu zemědělství mizí z České republiky polní ptáci, zhoršuje se kvalita půdy a povrchové i podzemní vody jsou znečištěné pesticidy. Prostřednictvím petice předané v prosinci apelují na ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby se zasadil o zdravé zemědělství a pestrou krajinu. Petici podepsalo přes 56 tisíc lidí.

Článek vznikl s využitím podkladů České společnosti ornitologické

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články