Hračkářství Dráčik šíří konspirace už i v Česku. Lego pozastavilo inzerci, situací se zabývá

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Už několik měsíců se na slovenské verzi e-shopu známého hračkářství Dráčik objevují kontroverzní zprávy. Nedávno šlo například o nenávistný komentář na adresu LGBTQI+ komunity. Od října podivné vzkazy doprovázejí také zákazníky české verze internetového obchodu. Na chování hračkářství už reagoval například známý výrobce stavebnic Lego. Informoval o tom web Startitup.sk, který se kauzou dlouhodobě zabývá. Šíření konspirací hračkářství Dráčik poškozuje také českou rodinnou firmu Dráček, která rovněž vyrábí hračky. Jak nás upozornili její majitelé, nemají s řetězcem Dráčik nic společného.

LEGO na svém facebookovém profilu zveřejnilo propagační video, pod kterým se objevilo hned několik komentářů na adresu známého hračkářství Dráčik. Výrobce populárních stavebnic totiž své produkty distribuuje také do prodejen Dráčik v Česku i na Slovensku. „Styděla bych se dodávat své produkty takovému prodejci, jakým je Dráčik. Nikdy tam nenakoupím,“ objevilo se podle webu pod příspěvkem. „Dobrý den, do kdy bude Lego dodávat své produkty do Dráčiku?“ zeptal se v komentářích Michal.

()

Reakce firmy na sebe nenechala dlouho čekat. „Dobrý den, Michale. Věříme, že každý je úžasný a měl by se cítit součástí týmu, společnosti. Byli jsme zklamaní, když jsme viděli komunikaci na webu Dráčik, a pozastavili jsme propagační inzerci do chvíle, kdy situaci přezkoumáme,“ napsala podle webu Startitup.sk společnost Lego v komentáři.

Dráčik je největším prodejcem hraček na území České republiky a Slovenska. V Česku provozuje slovenská firma téměř osm desítek prodejen. Internetový obchod však připomíná spíše dezinformační web. Za kontroverzní komunikací na webu hračkářství Dráčik stojí přímo majitel firmy. Tím je bratislavský podnikatel Dušan Víglaský. Zákazníci se mohou dočíst nejen podivné komentáře na adresu homosexuálů, na webu se pravidelně objevuje například ruská propaganda nebo dezinformace.

Dejte jim vědět

Na chování hračkářství upozorňuje také iniciativa s názvem Dejte jim vědět, které dokonce spustila speciální webovou stránku. Na ní se nachází seznam všech příspěvků slovenského Dráčiku, popis celé situace a dokonce návod, podle kterého mohou zájemci upozornit obchodní partnery společnosti na chování majitele. „Možná to bude jen výstřel do tmy. Možná se nestane nic. Ale je to jedna z mála věcí, kterou s tím morální a uvědomělá část společnosti může udělat,“ píše se na stránce.

Děkujeme, že nás s tím přestanete obtěžovat

Nedávno se na úvodní stránce slovenské verze internetového obchodu mohli zákazníci dočíst o údajně „pravém významu nesmyslů LGBT3, BEMELEM a podobně“. „Jsou to nástroje na vytváření napětí ve společnosti. V drtivé většině případů nejde o žádnou upřímnou snahu někomu v něčem pomoct. Normální společnosti se umí s takovými otázkami hravě vypořádat,“ visí dodnes v sekci „archiv bannerů“ na webu s dětskými hračkami.

„Je to živná půda pro realizaci různých úchylek ega, s čímž iniciátor ve svém plánu přirozeně počítá. Čím je společnost nezdravější, tím se tyto zhoubné vlivy více eskalují, až dochází k chaosu a sociálnímu výbuchu. Pro někoho je to příležitost na předvádění se, řešení komplexů, jiného živná půda pro vytváření konfliktů, konfrontace, provokace, anarchii, extravaganci, povyšování se, ponižování někoho, odsuzování, rozklad společnosti,“ pokračuje text. „Tímto je toto téma pro nás uzavřené. Děkujeme, že nás s tím přestanete obtěžovat,“ končí vzkaz na webu hračkářství.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Zákazníky, kterým se takové komentáře na internetovém obchodu s hračkami nelíbí, poslal majitel jinam. „Doporučujeme ctěným zákazníkům, aby navštěvovali jen ty stránky, zboží a texty, které v nich nevyvolávají nepříjemné pocity. Přesně tak, jak to dělají malé děti. Pokud má dítě zájem jen o panenku, nebude si přeci prohlížet autíčka a naopak. Takže, pokud se dítěti něco nelíbí nebo něčemu nerozumí, tak se tím jednoduše nezabývá,“ vzkázal na webu majitel firmy Dráčik Dušan Víglaský.

Slova o mírové dohodě

Že články na webu hračkářství čtou děti, si zřejmě majitel dobře uvědomuje. Dokazuje to příspěvek ze 7. února letošního roku. „Milé děti. Mnozí se ptají, proč na stránce, kde se prodávají hračky, které mají přinášet dětem radost, píšu o věcech jako samostatnost, mír nebo válka. Píšu, protože nemám jinou možnost a považuji za důležité vyjádřit svůj názor a postoj,“ vysvětloval Víglaský.

Na začátku února mělo hračkářství na svém webu banner s bílou holubicí. „Slováci si přejí mír pro všechny národy. Chceme naše území bez cizích vojsk a základen,“ stálo v textu. Bylo to ve chvíli, kdy Slovensko podepsalo se Spojenými státy americkými dohodu o obranné spolupráci. Na základě ní mohou američtí vojáci využívat dvě vojenské letecké základny v zemi. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě podobnou dohodu uzavřela se Spojenými státy většina členských zemí NATO, včetně Maďarska a Polska. Hračkářství tehdy sklouzlo k šíření dezinformací, když na svém webu tvrdilo, že jde o útočnou dohodu, a děsilo tím, co Slovensku hrozí. Ve skutečnosti se však týká pouze obranných operací.

Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, Víglaský se na webových stránkách svého hračkářství vyjádřil, že situaci je potřeba řešit mírovou dohodou. „Ukrajina a s ní celý svět potřebují mír. Pokud to někdo myslí s Ukrajinou upřímně, musí trvat na mírové dohodě, která dá bezpečnostní záruky všem zainteresovaným stranám konfliktu. Další zbraně a prodlužování konfliktu znamená zbytečně prolitou krev a oběti. Kdo chce soudit a odsuzovat kohokoli, ať se raději podívá do zrcadla a běží se smířit se svým nepřítelem,“ napsal čtyři dny po začátku ruské invaze. 

()

Koncem května se pak majitel hračkářství přidal k proruské výzvě, aby se Ukrajina vzdala. „Slovensko odmítá jakoukoli účast ve válce na Ukrajině. Žádné zbraně, žádné jakože mírové, tedy vojenské síly. Nechceme prodlužovat utrpení lidí žijících na Ukrajině. Tímto si přímo řekneme o válku na našem území. Ti, kteří to plánují, dobře vědí, o čem píšu. Tahle země vám nepatří,“ strašil vojenským konfliktem na Slovensku.

„Když bombardovala vojska NATO jiné státy, byli jsme v pohodě. Když děti pohřbívaly své rodiče a rodiče pohřbívali děti, dívali jsme se na telenovely. Když neměli co jíst, hodovali jsme. Když utíkali z domovů nebo je ztratili, klidně jsme spali. Když mrzli ve sklepích u svíčky, my jste to necítili. Když přišli o vše, rostlo nám HDP. Když se nám stane něco stejného, tak si jen na to vzpomeňme,“ objevilo se na webu hračkářství na začátku června.

Farmaceutické jedy dorazily

I přesto, že zákazníci české pobočky Dráčiku byli dlouho výlevů pana majitele ušetření, letos v říjnu se to změnilo. Kontroverzní blog se totiž objevil také na české verzi internetového obchodu. První příspěvek z 25. října nese název „Skutečný záměr nesmyslných hnutí“. „Jsou to nástroje pro vytváření napětí ve společnosti. V drtivé většině nejde o žádnou upřímnou snahu někomu v něčem pomoci. Normální společnost se umí s takovými otázkami hravě vypořádat,“ stojí na webu hračkářství. 

Nejnovější příspěvek je o covidu-19, který majitel hračkářství označuje za podvod. „Lidé, kteří vám 2 roky vymývali mozek koronou, úplně ti samí vám nyní budou řezat uši s něčím jiným. Lecčím. Něco si najdou, aby mohli lidi šikanovat. O koroně už ani nepípnou. Vagóny lží, špíny a teď, když se ví, že to byl z drtivé většiny podvod, je hrobové ticho. Způsob léčení zvláštní, vyšlechtěné nemoci a opatření exponenciálně znásobily její dopad a farmaceutické jedy dorazily společnost,“ píše majitel na webových stránkách se zbožím pro děti. 

„Byli jsme omezováni, sekýrováni, ožebračováni, terorizováni, segregováni. Poškodili zdraví všem, dětem zničili výuku a vývoj, zamezili pohybu, setkávání, seniory nechali umírat samé, pohřby bez účasti příbuzných, nemocné nechali bez ošetření, operací, léčení,“ pokračuje majitel Dráčiku. 

Záměna s konkurencí

Chování hračkářství Dráčik rezonuje už nějakou dobu mezi lidmi na sociálních sítích. Lidé například vzkazují, že už nikdy nebudou v řetězci nakupovat. Hněv se však obrátil také proti českému hračkářství Dráček, který však nemá s firmou pana Dušana Víglaského nic společného. „Vzhledem k šířícím se informacím o firmě Dráčik bychom rádi zdůraznili, že naše české rodinné hračkářství www.dracek.cz, které je na trhu od roku 2004, není a nikdy nebylo s firmou Dráčik jakkoli spojeno. Ani názorově, ani podnikatelsky. Jsme dva rozdílné podnikatelské subjekty s podobnými jmény,“ upozornili deník FORUM 24 manželé Loudínovi, kterým české hračkářství patří. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články