Hrad dostane kvůli viru přidáno přes 200 milionů. A co za to?

ČTK

Miloš Zeman a Vratislav Mynář | FOTO: ČTK

Správa Pražského hradu dostane z vládní rozpočtové rezervy 215 milionů korun, schválila to v pondělí vláda. Propadly se příjmy z turismu, pronájmu a poklesl zájem o konání společenských akcí, za což může koronavirus.

Chápeme, doba je těžká. Když ale dostane tahle instituce peníze navíc, neměl by se  Hrad v jistých ohledech občanům poněkud odvděčit tím, že bude normálně fungovat?

„Celkové výdaje Kanceláře prezidenta republiky, což je jedna z kapitol státního rozpočtu, stoupnou z 419,3 milionu korun na 634,3 milionu korun. Správa Pražského hradu spadá pod prezidentskou kancelář. Samotné výdaje na areál Pražského hradu a zámku Lány byly původně před zvýšením naplánovány na 211,1 milionu korun. ‚Zdroje v rozpočtu kapitoly Kancelář prezidenta republiky ani úspory v nárocích z nespotřebovaných výdajů nejsou schopny pokrýt očekávaný deficit ve výnosech Správy Pražského hradu,‘ uvedlo ministerstvo financí v materiálu.“ (ČTK)

Musíme jistě střízlivě odlišit Hrad jako takový od jednoho jeho momentálního nepříliš sympatického obyvatele a jeho stejně působících dvořanů. Hrad tu byl a bude i tehdy, až tahle parta zmizí do knih o politické patologii. Nemusí nám spadnout a stát se hnízdem nákazy a nepochybně utrpěl kvůli protivirovým opatřením.

Stejně nás ale může napadnout několik věcí. Předně jak Hrad za panování Miloše Zemana vypadá. Uzavřené prostory kolem něj, nesmyslné „protiteroristické“ kontroly, katedrála všeho lidu, kam se všeholid mimo bohoslužby dostane k hrobce králů a svatého Jana Nepomuckého jen za mastné vstupné. Tolik k těm domům a okolí.

Pak je tu ale ještě prezidentský provoz, který nám už dost dlouho může připadat jako vyloženě ztrátová záležitost. Zcela nefunkční prezident, který se omezuje už jen na občasné podpisy, tupení ústavního zřízení naší země a občasné návštěvy pochlebovačů. Kromě toho se tam vyskytuje ještě osoba nekonající řádně svou práci. Jmenuje se Jiří Ovčáček. V pracovní době, pokud jí můžeme říkat „pracovní“, chrlí pomatené výroky na Twitteru a s médii komunikuje arogantně, pokud vůbec. Bylo by také zajímavé vědět, za jakých podmínek se na Hradě vyskytuje jistý pan Martin Nejedlý, člověk s mezerami v životopise a s vazbami na Rusko. Nevyužívá náhodou nějaké prostory, které by se daly využít lépe? O bezprověrkovém kancléři Vratislavu Mynářovi, budovateli černého rybníka a aktérovi dalších pozoruhodných kšeftů, ani nemluvě.

Může nás utěšovat, že stát snad aspoň ušetří tím, že prezident teď nikam nejezdí, protože ho nikdo nikam nezve. Je otázka, jestli by všichni ti občany placení lidé kolem něj, kteří udržují chatrné zdání výkonu funkce hlavy státu, nemohli dělat něco užitečnějšího.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner