Hrad hlásí, že Zeman jmenoval nového soudce. To ale bylo už minulý týden. Opět nás drze ohlupují

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident republiky Miloš Zeman je již třetí den v nemocnici, kam jej v neděli z Lán převezla záchranka zvaná „mobilní JIP“. Podle vyjádření vojenské nemocnice leží na jednotce KARIM čili Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. O jeho skutečném stavu ovšem nejenom že nic nevíme, ale smysluplné informace nemá např. ani jeden z nejvyšších ústavních činitelů, předseda senátu Miloš Vystrčil. Z Hradu přicházejí zcela nedůvěryhodné zprávy, že si hlava státu na ARO lůžku dopřává buchty a klobásky. Aktuálně se objevuje rovněž usilovná snaha vzbudit dojem, že Zeman pracuje. Z nemocnice prý jmenoval nového soudce. A jen tiše, nenápadně a „pod čarou“ se sděluje, že ve skutečnosti dekret podepsal ještě v Lánech, před hospitalizací. Z koho chtějí dělat hlupáky?

V úterý 12. října, třetí den od chvíle, kdy byl prezident Zeman převezen do Ústřední vojenské nemocnice, kde leží na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) , se Hrad rozhodl, že je nejvyšší čas začít posilovat dojem, že Zeman i ze svého nemocničního lůžka pracuje. Což sice opakují od začátku, ale teď zřejmě usoudili, že je potřeba trochu přidat. Vzhledem k tomu, že Hrad je momentálně představovaný Vratislavem Mynářem, kancléřem bez prověrky, o kterého se zajímá policie, prapodivným, Ruska poslušným Martinem Nejedlým bez jakékoli oficiální funkce a hysterickým chrličem žalmů, kdekomu nadávajícím mluvčím Jiřím Ovčáčkem, ale není divu, že o jejich pravdomluvnosti panují oprávněné veliké pochybnosti.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Důkaz, ať už v podobě videonahrávky či fotografie, ukazující prezidenta na lůžku například s novinami v ruce, předložit zjevně nemohou. Jinak by to už dávno udělali, logicky už jen proto, aby zarazili spekulace o tom, že je Zeman ve vážném stavu, nebo dokonce v kómatu a naprosto neschopen čehokoli, co by se jen blížilo práci. Přesto mají dojem, že něco by se udělat mělo. Smutné je jen to, že výsledkem je opět jen spousta mlžení a nedůvěryhodných, nelogických prohlášení.

Stále ještě premiér Andrej Babiš navštívil, podle vlastních slov, prezidenta v neděli 10. října, den po volbách, ve kterých jeho hnutí ANO prohrálo. O jeho návštěvě pak proběhlo několik nepříliš srozumitelných zvěstí – od „viděli se, ale nemluvili spolu“ až po „mluvili spolu, ale ne o volbách“. Z lánského zámku Babiš před novináři ujel bočním vchodem a neposkytl jim (a tudíž veřejnosti) žádné vyjádření. Teprve dva dny poté, v úterý 12. října, se zázračně rozpomněl, o čem že to v Lánech hovořili. Prezident Zeman prý prohlásil, že Babiše pověří sestavením příští vlády. Jistě všichni chápeme, že šlo o nepodstatnou maličkost, jaká se člověku snadno vykouří z hlavy, takže ji nezmíní okamžitě.

Téměř okamžitě po Babišově odchodu už Miloše Zemana v Lánech nakládala záchranka zvaná „mobilní JIP“ a převážela ho do Ústřední vojenské nemocnice. Podle záběrů, které některá média zveřejnila (a které FORUM 24 z etických důvodů zveřejňovat nebude), lze soudit, že prezident na tom vůbec nebyl dobře. Působil jako v bezvědomí, zdravotník mu oběma rukama přidržoval hlavu, bezvládně skleslou na stranu. Podle kancléře Mynáře samozřejmě o nic nešlo a pan prezident si v sanitce zkrátka jen zdříml. Dost tvrdě, když ho neprobudily ani takové „manévry“… Ale to už nějak patří k současné hradní komunikaci, která působí, jako by „šílená trojka“ zkoušela, jaké nehoráznosti a jak nesmyslná „vysvětlení“ jsou ještě lidé ochotni spolknout. Do stejné kategorie patří Ovčáčkovy tweety o tom, že si Zeman pochutnává na meruňkových buchtách, které v nemocnici (!) v pohodě naservírovali diabetikovi na ARO lůžku, a objednává si klobásu.

Poslanec ODS Pavel Žáček (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Dojem, že Zeman je vlastně v podstatě zdráv a výkonu funkce schopen, ale bylo nutno ještě posílit. Přece jen je tady pořád mnoho lidí, kteří na všechno neskočí a řečem o klobáskách s kaší a šlofíčku v sanitce se smějí, nebo vcelku oprávněně zuří nad tím, jak bezostyšně se nás osazenstvo Hradu pokouší ohlupovat. A právě proto se téhož dne, kdy došlo k Babišovu zázračnému rozpomenutí na Zemanův slib pověření sestavením vlády, čili v úterý 12. října, objevila na oficiálním webu Pražského hradu tato zpráva:

„Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na základě návrhu ministryně spravedlnosti, podle § 104 odst. 1 zákona č. 6/2002 Sb., o soudech a soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů (zákon o soudech a soudcích), ve znění pozdějších předpisů, s účinností od 13. října 2021, JUDr. Milana Čečotku předsedou Krajského soudu v Brně. Funkční období nového předsedy je sedmileté. Jmenování podléhá kontrasignaci předsedou vlády. Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky.“

Na každého, kdo se současnou situací podrobně nezabývá a není s ní detailně obeznámen (a na první pohled i na ty, kteří obeznámeni jsou) to nutně musí dělat dojem, že prezident jmenování provedl ze svého nemocničního lůžka. A posílit tak víru v opakovaná prohlášení, že je při smyslech a výkonu funkce přece jen aspoň trochu schopen. Ale chyba. A tak na webu ČTK/ České noviny stále můžeme číst titulek „Zeman z nemocnice jmenoval předsedu brněnského krajského soudu Milana Čečotku“. V aktualizovaném textu pod tím už ale čteme mnohem nenápadnější sdělení, a sice, že jmenovací dekret Miloš Zeman podepsal ještě v Lánech před svou nedělní hospitalizací, tedy v blíže neurčený den před datem 10. října, a v úterý se stalo pouze to, že na Hradě ho Čečotkovi předal kancléř Vratislav Mynář. S prezidentem se nový soudce vůbec nesetkal.

Miloš Zeman  (ČTK)

Hradní mluvčí Ovčáček portálu Aktuálně.cz přiznal, že listina byla podepsána ještě před Zemanovým převozem do nemocnice a dodal: „Jmenovací dekret předal z pověření prezidenta republiky na Pražském hradě vedoucí Kanceláře prezidenta republiky.“ Že tomu tak vskutku bylo a že Milanu Čečotkovi předal jmenovací listinu podepsanou prezidentem a premiérem Andrejem Babišem v úterý na Pražském hradě Mynář, potvrdila Aktuálně.cz i mluvčí soudu Klára Belkovová.

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice a Zemanův ošetřující lékař prof. Miroslav Zavoral na několikavteřinové tiskové konferenci, kde byly zakázané dotazy, sdělil v podstatě jen to, že prezident je v nemocnici, protože je nemocný, a starají se tam o něj lékaři. To by jistě napadlo málokoho. A tak je třeba pouštět do veřejného prostoru další a další nesmysly, lži a polopravdy. Každý den u moci, než bublina konečně praskne a my se dozvíme, jak je na tom prezident doopravdy, je pro neblahou hradní partičku dobrý. Co je doma, to se počítá. Je jen otázkou, jak dlouho si to lidi ještě nechají líbit.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články