Hrad jako koryto. Letos devítinásobná zakázka na sklo pro Zemanova podporovatele

ČTK

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Je stále jasnější, jak to Miloš Zeman myslel, když po svém zvolení ohlásil, že „teď je to naše“. A také, kdo všechno patří mezi „my“. Všelijakým zemanovcům se daří, a to i po hmotné stránce. Poslední ukázkou jsou zajímavé obchody, které provádí s Hradem Zemanův podporovatel a dodavatel luxusního skla Robert Uksa.

Server Aktuálně.cz zjistil, že Uksova firma Egermann, která dodává už roky pro Hrad luxusní broušené sklo, letos uzavřela smlouvu za mnohem větší peníze než obvykle. Zatímco ročně to jsou v průměru dvě objednávky za zhruba 94 tisíc korun, letos je tomu jinak. „Namísto dosud obvyklé ceny uzavřel (Pražský hrad) s Uksou smlouvu o zhotovení skleněného nádobí a doplňků pro reprezentační účely v hodnotě 847 tisíc korun. Prodloužil mu také nájemní smlouvu v lukrativní Zlaté uličce až do roku 2023. Získal také právo na prodej vstupenky do objektů Pražského hradu, z nichž mu plyne zisk 10 korun z každého prodaného lístku.“

Roman Černý

Mluvčí Správy Pražského hradu (SPH) David Šebek říká, že jde „o doplnění skleněného servisu v zámku Lány o ucelený soubor s jednotným unikátním dekorem určeným pro slavnostní příležitosti.“ (…) „Podle dostupných zveřejněných smluv Hrad nakupuje od Uksovy firmy sklo nejméně od roku 2016. Výrazně větší zakázku pak získala sklárna v roce 2017, kdy namísto průměrných dvou objednávek přišly tři. Ve stejném roce Uksa podpořil Zemanovu bývalou Stranu práv občanů Zemanovci (SPOZ) v parlamentních volbách tím, že jí bezplatně poskytl reklamní plochu,“ doplňuje Aktuálně.cz.

Na zakázku prý byla soutěž a Uksa netuší, proč to letos bylo za devítinásobek peněz. Tady můžeme jen spekulovat. Turistický ruch ve Zlaté uličce například kvůli karanténě ustal, takže nejspíš vznikly značné ztráty, které by bylo dobré kompenzovat. Nebo prezident Zeman nějaké sklo v Lánech omylem rozbil. Možná ho rozbil ten pes, co o něj kdysi zakopla hlava státu nedlouho po konspirační schůzce s Michalem Haškem. (O psu se dlouho nemluvilo. Co s ním asi je? Neměla by se vypsat nějaká architektonická soutěž na novou boudu pro něj? Pokud již nežije, na nějaké menší mramorové mauzoleum?)

Nebo je to náhoda, jaké se v životě stávají. V Lánech teď opravdu potřebují sklo s unikátním dekorem a nesnese to odkladu. Jde přece o reprezentaci celého národa a významní světoví státníci, kterými se to tam jen hemží (a návštěvy z KSČM a Jiří Ovčáček), přece nebudou něco pod rouškou konzumovat z nějakých otlučených hrnků. Tak hlavně že je to naše. Stop Drahošovi, migrantům a otlučenému nádobí. Měl by se ale ještě stylově doobjednat nějaký čínský porcelán a ruské samovary. Tvrdík s Nejedlým by třeba nezištně našli v potu tváře nějaké dodavatele. Ti by pochopitelně vyhráli nějakou objektivní veřejnou soutěž.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner