Hrad musí zveřejnit platy Mynáře, Ovčáčka a dalších úředníků

repro video YouTube/DVTV

Jiří Ovčáček | FOTO: repro video YouTube/DVTV

Městský soud v Praze v pondělí rozhodl o tom, že Hrad musí zveřejnit platy, odměny a další benefity kancléře Vratislava Mynáře, mluvčího Jiřího Ovčáčka a dalších úředníků. 

O rozhodnutí informoval server Seznam Zprávy. Verdikt soudu takto vyhověl Kristýně Bašné, provozovatelce portálu uveřejňujícího platy nejvyšších tuzemských úředníků. Když žádala o poskytnutí těchto informací Kancelář prezidenta republiky, odmítli jí je sdělit. Došlo by tím prý k zásahu do práva na ochranu soukromého života.

Bašná se proto obrátila na soud. Její žádost nejdříve zamítl, pomohla jí však kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu.

„[Kanceláři prezidenta republiky] se ukládá, aby do třiceti dní od právní moci tohoto rozsudku poskytla žalobkyni informace o výši veškerých vyplacených platů (…), odměn (…), jiných příjmů a benefitů spojených s výkonem funkce (…), zdůvodnění mimořádné odměny, počet odpracovaných měsíců u osob na pozicích: vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, zástupce vedoucího Kanceláře – ředitel sekce, ředitel sekce administrativní, ředitel sekretariátu prezidenta republiky, ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky, ředitel zahraničního odboru, ředitel odboru legislativy a práva, a to za kalendářní rok 2016 a 2017,“ píše v rozsudku Městský soud v Praze.

Jak sdělila soudkyně Miluše Došková, Nejvyšší správní soud považuje případ za modelovou situaci, kdy by mělo převážit právo na poskytnutí informací. Web Kristýny Bašné prý plní úlohu společenského hlídacího psa.

Hradu se začne odpočítávat 30denní lhůta, jakmile obdrží písemné vyhotovení rozsudku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner