Hrad není místo, kde se má diskutovat o vztazích s Ruskem. To se teď má omluvit, říká Pavel Fischer

Senátor Pavel Fischer (Profimedia)

Senátor Pavel Fischer | FOTO: Profimedia

Debata o současných česko-ruských vztazích je stále na pořadu dne. V Otázkách Václava Moravce o tomto tématu hovořil mimo jiné i senátor a bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Ten upozornil třeba na fakt, že prezidentská kancelář podniká kroky, které jí nepřísluší.

Moderátor diskuzního pořadu se Fischera zeptal, jak by se postavil k ruské výzvě, abychom oznámili, proč české bezpečnostní složky operovaly na půdě Ruska, jak sdělil vicepremiér Jan Hamáček. 

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Ta věc se vyřizuje úplně vlastní logikou, která nepatří do novin, takže já vám na to neodpovím, ale na ruské straně je celá řada úkolů, které je potřeba splnit, reagoval senátor. Omluvit se za útok ve Vrběticích, přiznat odškodnění a také ho poskytnout českým občanům. Podívat se na to, co znamená, že jsme na seznamu nepřátelských zemí, vyjmenoval Fischer nejdůležitější body.

Dokud k tomuto nedojde, vůbec by nespěchal. Je potřeba se obrnit trpělivostí, není kam spěchat. Proto mě tak zneklidňují zprávy, že na Hradě měl jednat ruský velvyslanec, a říkalo se, že možná i o počtech diplomatů nebo o ruské škole. To přece není místo, kde by se ty věci měly vyřizovat, k tomu máme ministerstvo zahraničí, sdělil bývalý diplomat.

V souvislosti s kroky kancléře prezidenta Zemana Vratislava Mynáře, který se s ruským velvyslancem setkal, i Martina Nejedlého, poradce hlavy státu, se řešil i diplomatický pas druhého jmenovaného. O jeho odebrání se v poslední době hodně diskutuje.

Nejedlý totiž nemá ani smlouvu s prezidentskou kanceláří, ani bezpečnostní prověrku, přesto je často českým zástupcem v jednáních s Ruskem. Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček si myslí, že by se mělo zrevidovat, zda nedošlo k posunu od doby, kdy Nejedlý pas dostal, a pokud ne, přistupovat k němu jako k člověku, který splnil podmínky k získání tohoto dokumentu.

Současný šéf diplomacie Tomáš Kulhánek do studia veřejnoprávní televize již po několikáté nedorazil, proto ho na jeho židli nahradila cedulka se jménem. Na FTV Prima ovšem nechtěl na otázku Nejedlého pasu podrobně reagovat. Já jsem mu ho nevydal,” řekl ministr v debatním pořadu Partie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články