Hrad neuspěl. Stehlíková se trestného činu nedopustila, vyhodnotila policie

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. (ČTK)

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. | FOTO: ČTK

Kancelář prezidenta republiky neuspěla s trestním oznámení na psychiatričku a bývalou ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou kvůli jejím výrokům v televizním pořadu, kde na jaře zpochybňovala chod a fungování Hradu v době, kdy byl prezident Miloš Zeman nemocný. Podle policie se Stehlíková trestného činu nedopustila, věc odložili. Webu Seznam Zprávy to sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Zástupce advokátní kanceláře Marka Nespaly, který Hrad zastupuje, serveru napsal, že se budou dál bránit.

„Kriminalisté případ prověřili a došli k závěru, že ve věci nejde o podezření ze spáchání trestného činu. Věc tedy odložili,“ uvedl policejní mluvčí.

Prezident Miloš Zeman, premiér Petr Fiala (ODS) (Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem)

Podle webu se policie zabývala slovy, která lékařka pronesla zejména na adresu hradního kancléře Vratislava Mynáře loni v březnu v pořadu České televize Máte slovo. „Strašlivé je to, v jaké absolutní závislosti je pan prezident Zeman na svém okolí. Mynář si ho vodí a teprve minulý rok, kdy byl pan prezident nemocný, jsme viděli, že i když lékaři řekli, že není schopný pracovní činnosti, tak jeho úřad dál fungoval. Nevíme, jestli rozhoduje Zeman, čínská ambasáda, nebo Putin (ruský prezident Vladimir Putin),“ citoval server Stehlíkovou.

Lékařka serveru již dříve řekla, že loni 21. září byla kvůli oznámení Hradu na policii, kde vyjádřila svůj postoj a stojí si za ním. Advokát Artur Ostrý, který Stehlíkovou zastupuje, nechtěl nyní rozhodnutí vyšetřovatelů blíže komentovat, protože nemá usnesení policie o odložení případu k dispozici. Hrad podá stížnost. „Proti předmětnému usnesení policejního orgánu o odložení věci bude podána stížnost dozorujícímu státnímu zástupci, jelikož závěry v usnesení učiněné jsou nesprávné,“ napsal serveru advokát Tomáš Rousek z advokátní kanceláře Marka Nespaly.

Hrad vede se Stehlíkovou ještě jeden spor, soud začal loni v září řešit Zemanovu žalobu kvůli jejím výrokům o jeho zdraví. Stehlíková se na svém blogu i v médiích mimo jiné zmínila, že u prezidenta došlo k metabolickému rozvratu kvůli alkoholické jaterní cirhóze. Lékařka u soudu uvedla, že za jejími žalovanými výroky o Zemanově zdraví stál dobrý úmysl – záchrana prezidentova života. Zeman po Stehlíkové žádá omluvu a milion korun na Fond ohrožených dětí. Jednání u soudu bude pokračovat na konci února.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články