Hrad obviňuje BIS z chyby při nakládání s tajnou zprávou. Její skartaci stále nevysvětlil

Prezident Miloš Zeman a mluvčí Jiří Ovčáček (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a mluvčí Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Kancelář prezidenta republiky (KPR) trvá na obvinění, že Bezpečnostní informační služba (BIS) zaslala tajnou zprávu o Vrběticích v rozporu s platnou legislativou. Hrad tajné službě vyčítá, že neupozornila na potřebu rychlého předání prezidentu Miloši Zemanovi. Spis byl také podle Hradu nesprávně označen jako důvěrný, i když obsahoval dokument označený jako tajný. Pracovníky Hradu tak měla vystavit nebezpečí, že budou nakládat s utajovanými informacemi, na které nemají prověření. KPR to uvedla v prohlášení na svém webu. BIS již dříve odmítla, že by byl dokument doručen „v hrubém nepořádku“, jak KPR tvrdí. Při doručení podle tajné služby došlo jen k drobné „administrativní chybě“.

Pražský hrad čelí podezření, že pochybil při skartování tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích. Skartování dokumentu policisté podle Radiožurnálu a serveru Respekt.cz zjistili při prověřování, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Prezidentská kancelář v pondělním prohlášení potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy. „V KPR nebyl skartován žádný materiál určený k archivaci,“ uvedl Hrad.

(Týdeník FORUM)

KPR ke sporu vydala od pátku již čtyři prohlášení. V dnešním předkládá argumenty, proč byl podle ní spis doručen v nepořádku. BIS vyčítá, že pokud měly být informace prezidentovi předloženy co nejdříve, měla na to pracovníky Hradu upozornit. Na obálce podle Hradu v takových případech bývá patřičná poznámka. Spis podle KPR dorazil 7. dubna po pracovní době, když na Pražském hradě nebyl prezident přítomen. Předán mu byl až 13. dubna.

KPR také vadí, že dokument byl označen druhým nejnižším stupněm utajení důvěrné, i když obsahoval dokument s vyšším stupněm utajení. Nakládat s ním tak mohli omylem pracovníci Hradu bez patřičné prověrky, uvedla prezidentská kancelář. BIS podle Hradu zjednala nápravu až 22. dubna po „důrazném upozornění ze strany KPR“. Sdělit v něm měla, že administrativním pochybením byla poslední strana spisu označena chybně jako tajná. BIS v pondělí uvedla, že drobná administrativní chyba, která nesnížila závažnost dokumentu, byla odstraněna v řádu hodin.

„BIS svým postupem vystavila KPR podezření, že předání spisu prezidentu republiky bylo úmyslně zdrženo, k čemuž ze strany KPR nedošlo,“ uvedla kancelář. Zároveň označila za bezprecedentní krok, že BIS sama zveřejnila, kdy spis prezidentovi zaslala. „KPR byla také ze strany BIS vystavena nebezpečí, že bude obviněna z neoprávněného nakládání s utajovanými informacemi,“ dodal Hrad.

KPR dále vyslovila otázku, zda BIS dalším ústavním orgánům sdělila ve vrbětickém případě stejné informace jako prezidentovi nebo zda stupeň utajení spisu „nebyl dodatečně snížen uměle“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]