Manžel je nemocný, oznámila Ivana Zemanová. Nic bližšího neprozradila

Manželka prezidenta Miloše Zemana Ivana s dcerou Kateřinou. (ČTK)

Manželka prezidenta Miloše Zemana Ivana s dcerou Kateřinou. | FOTO: ČTK

Pražský hrad na čtvrteční odpoledne svolal briefing ke zdravotnímu stavu Miloše Zemana. Před novináře krátce předstoupila manželka Ivana. Oznámila, že prezident je nemocný a podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Ke zdravotnímu stavu hlavy státu ani schopnosti vykonávat úřad však nic neřekla. 

„Můj manžel je v nemocnici, mohu jen potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si žádá čas. Spekulace o prognózách považuji přinejmenším za neetické. Chci vás poprosit o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu,“ oznámila Ivana Zemanová.

Koalice SPOLU (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Ze všeho nejvíc si přeji, aby se můj manžel uzdravil. Chci vás poprosit o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Není jediným prezidentem, který v době výkonu své funkce onemocněl, a proto prosím o toleranci,“ řekla první dáma na tiskovém briefingu, kde vystoupila po boku své a prezidentovy dcery. 

Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v neděli. Podle vyjádření prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala byly důvodem komplikace provázející chronické onemocnění.

Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke v pondělí řekla, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi. Jiné informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici.

Kniha Spolu: Dalajláma, Václav Havel a jejich přátelství pro svět (NetWIN production)

Ovčáček v pátek řekl, že prezident je nemocen dva týdny. Na Zavoralovo doporučení proto Zeman v pátek hlasoval ve volbách přímo na zámku v Lánech a zrušil nedělní účast v televizní debatě.

V neděli po převozu Zemana do nemocnice hradní mluvčí uvedl, že prezidentova hospitalizace neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci. Dodal, že prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodnou lékaři. Podle mluvčí ÚVN stanovuje léčebný plán lékařské konzilium nemocnice složené ze specialistů na Zemanovy dílčí zdravotní problémy.

Zeman pobýval v ÚVN už v září, strávil tam osm nocí. Podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze. V tehdejší zprávě Hradu je uvedeno, že prezident trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty. Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle zprávy přetrvává. Vyšetření podle něj nezjistilo žádné onemocnění nebo problémy, které by ho ohrožovaly na životě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]