Hrad ruší Zemanův program, nechce, aby ho někdo viděl. Havel na tom byl hůř, prohlásil Ovčáček

Prezident Miloš Zeman a mluvčí Jiří Ovčáček (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a mluvčí Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Spekulace o zdravotním stavu Miloše Zemana neustávají ani v první den voleb. Prezident se místo toho, aby odvolil za přítomnosti veřejnosti a novinářů, jak sliboval hradní kancléř Vratislav Mynář, ukrývá na zámku v Lánech, kam za ním dorazí volební komisaři. Přestože Jiří Ovčáček připustil, že je Zeman nemocný, stále jeho stav zlehčuje. Přitom však postupně ruší vše, co měl prezident v plánu.

Už je naprosto jasné, že hospitalizace prezidenta, která proběhla před 14 dny, nebyla kvůli Zemanově dehydrataci. Naopak se zřejmě jednalo o velmi vážnou situaci, která hlavu státu ohrožovala na životě. S největší pravděpodobností ovšem osmidenní pobyt v Ústřední vojenské nemocnici nestačil a je stále nutné, aby byl prezident stále pod dohledem lékaře. Další hospitalizace je údajně pouze otázkou času.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (FB Ivana Bartoše)

Na doporučení doktora nyní Ovčáček a spol. ruší všechny akce, kterých se měl Zeman účastnit, a dělají maximum pro to, aby neunikly žádné zprávy o zdravotním stavu hlavy státu. Zrušena už je plánovaná nedělní debata na Primě, za své zřejmě vezme i schůzka s Andrejem Babiše, na níž měl prezident současnému premiérovi oznámit, za jakých podmínek ho podpoří.

Hradní mluvčí říká, že každý nemocný člověk potřebuje klid. Jedním dechem ovšem dodává, že „současný stav nikterak neomezuje pana prezidenta ve výkonu ústavních pravomocí“. To je ovšem v kontrastu s tím, jaká je skutečnost. Zeman není schopen odvolit, ani se ukázat třeba na videu, které by natočil jeho mluvčí. Jindy aktivní fotograf Ovčáček ani nezveřejnil fotografii prezidenta na sociálních sítích, aby rozptýlil obavy.

Ty jsou dvojího druhu. Jedni se bojí o Zemanův život, protože k tomu jsou zřejmé důvody, další upozorňují na fakt, že v současné době vládnou místo prezidenta Mynář, Nejedlý a Ovčáček. Ten místo toho, aby jasně a pravdivě řekl, co se odehrává v Lánech a zda je skutečně Zeman schopen rozeznat realitu, dokola mluví o tom, že každý byl někdy nemocný a prezidentovo krátké stonání se prý nedá srovnat s nemocí Václava Havla.

Zapomíná však na fakt, že prvního porevolučního prezidenta nikdo neskrýval, informace o jeho zdraví veřejnost znala a nebyl důvod si myslet, že jeho pravomoci přebrali lidé, kteří si prezidentovým jménem mohou dělat, co se jim zachce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]