Hrad tvrdí, že skartace tajného dokumentu proběhnout měla. Proč ho chtěla vidět policie, nevysvětluje

Pražský hrad (pixabay.com)

Pražský hrad | FOTO: pixabay.com

Na zprávu serveru iRozhlas.cz o skartaci tajného dokumentu, který měl obsahovat informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, zareagoval Pražský hrad. Podle vyjádření Kanceláře prezidenta republiky proběhlo vše podle předpisů a zmiňovaná zpráva byla údajně určena ke zničení. V prohlášení, které se objevilo na oficiálních webových stránkách Hradu, ovšem není vysvětleno, proč chtěli kriminalisté skartovaný dokument vidět.

Prezidentská kancelář ve svém vyjádření uvádí, že k dokumentům, které jsou označeny jako tajné, nemá přístup nikdo, kdo by neměl bezpečnostní prověrku. Zároveň uvádí, že tajná zpráva BIS o zapojení agentů GRU do výbuchu ve Vrběticích prošla společně s dalšími dokumenty archivním dohledem a byla určena ke zničení.

“Skartován nebyl žádný spis určený k archivaci. Ve všech případech šlo o spisy, jejichž původcem nebyla KPR, a obsah je tedy uchován v archivech jiných státních institucí,” píše Hrad. Nezabývá se tak vůbec podstatou věci, tedy tím, že policie chtěla zničený dokument prozkoumat kvůli otiskům prstů a stopám DNA, k čemuž potřebovala verzi, která se nacházela na Hradě.

Kancelář prezidenta se také vrací k informaci, že prezident Zeman dostal zprávu s až desetidenním zpožděním. Podle KPR se jednalo “pouze” o šest dní.

Vyjádření Kanceláře prezidenta republiky

Na dotazy médií uvádíme: V KPR přicházejí do styku s utajovanými dokumenty výhradně osoby disponující odpovídající bezpečnostní prověrkou a s písemnostmi je manipulováno v zabezpečených oblastech.

Likvidaci starých spisů provádějí vždy osoby prověřené na stupeň utajení Přísně tajné a o skartaci je vyhotoven písemný protokol. Na skartace standardně dohlížejí skartační komise.

()

Ve dnech 29. listopadu až 1. prosince 2021 byly skartovány vyřazené utajované písemnosti z minulých let, přes 500 čísel jednacích. Všechny skartované spisy bez výjimky byly v souladu s platnými právními předpisy vyřazeny, prošly archivním dohledem a byly určeny ke zničení.

Skartován nebyl žádný spis určený k archivaci. Ve všech případech šlo o spisy, jejichž původcem nebyla KPR, a obsah je tedy uchován v archivech jiných státních institucí. S utajovanými dokumenty je nakládáno podle platných pravidel, včetně jejich uzamčení v certifikovaných úschovných objektech. Zároveň upozorňujeme na opakování nepravdivé informace, kterou KPR vyvrátila již dne 21. října 2021.

Konkrétní utajovaný dokument, označený ze strany původce jako běžná utajovaná pošta a dopravený do KPR v pozdně odpoledních hodinách dne 7. dubna 2021, byl řádně zapsán a oznámen Sekretariátu prezidenta republiky. Pak byl uzamčen v certifikovaném úschovném objektu tajné spisovny. Panu prezidentovi byl spis předán po jeho příjezdu na Pražský hrad v nejbližším termínu, tedy dne 13. dubna 2021 dopoledne (10., 11. dubna, sobota a neděle). Nezakládá se na pravdě, že by prezident republiky obdržel spis po deseti dnech od doručení, jak uvádějí některá média.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články