Hrad vyrazil do protiútoku na Karlovu univerzitu a nejmenované profesory

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Hrad zahájil protiútok na Karlovu Univerzitu a její dva docenty, které nejmenoval profesory. Na svém webu zveřejnil prohlášení prezidentova právníka Marka Nespaly, který postup Miloše Zemana v celé kauze líčí jako právně bezproblémový. Nejskandálnější ale je, že právě z Pražského hradu znějí slova o „morální degradaci.“ A nechybí ani útok na nejvyšší akademickou autoritu v zemi.

„V případě neúspěšných uchazečů lze pochopit jejich osobní právní boj za pozici společenské elity, nicméně jiná situace je v případě Univerzity Karlovy, která se se stejným vyhraněním připojila k právnímu útoku na prezidenta republiky, kde bylo podáno celkem šest vzájemně se vylučujících správních žalob, jím odpovídající počet kasačních stížností a dvě stížnosti ústavní, v drtivé většině všechny neúspěšné.“ (…)

„Pokud tuto nešťastnou situaci nedokážou dotčení uchazeči společně s Univerzitou Karlovou řešit jiným akademicky konformním způsobem, nezbývá než s napětím očekávat avizované správní žaloby a zejména jejich odůvodnění. Přítomný spor mezi vrcholnými a historicky tradičními institucemi české státnosti na poli správního soudnictví však prezident republiky považuje za nedůstojný.“

Podle Zemana Univerzita Karlova nevedla řízení ke jmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem řádně. V dopise ministrovi školství, který Hrad nyní zveřejnil, prezident argumentuje etickým kodexem školy a docentovou „morální degradací“. Vyvozuje ji z jeho kontaktů s bývalou Státní bezpečností. Fyzik už dříve veřejně připustil, že krycí adresu StB skutečně poskytoval.

Druhý nejmenovaný adept na profesuru, ředitel Národní galerie Jiří Fajt, pak podle Zemana předložil k řízení o jmenování profesorem některé podklady a informace výslovně nepravdivé a jiné zavádějící. Univerzita pak podle něj dané řízení neprovedla řádně a proces trpěl vadami. 

Rektor Tomáš Zima už dříve řekl, že škola si za svým jmenovacím řízením i oběma navrženými kandidáty stojí a pravděpodobně se znovu obrátí na soud. Prezident odmítl jmenovat dvojici docentů už na jaře 2015, loni mu soud věc vrátil k novému rozhodnutí, které učinil v listopadu a nyní zveřejnil celé jeho znění.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]