Mynář nezákonně zatajuje zápisy schůzek Zemana s Kuberou. Tlak Hradu mohl přispět k jeho smrti

Jaroslav Kubera (ČT)

Jaroslav Kubera | FOTO: ČT

Web Aktuálně.cz upozorňuje na skutečnost, že hradní kancléř Vratislav Mynář nadále sám posuzuje, které informace Hrad vydá veřejnosti. Již před sedmi měsíci byl přitom přijat zákon, podle něhož odvolacím orgánem ve věci poskytování informací má být Úřad pro ochranu osobních údajů. Hrad tak ignoruje zákony a odmítá vydat zápisy ze schůzek prezidenta Zemana se zesnulým bývalým předsedou senátu Jaroslavem Kuberou. Tyto zápisy by přitom mohly být stěžejními pro posouzení, zda Kubera před svou smrtí čelil nepřiměřenému tlaku ze strany Hradu a čínské ambasády, jak se domnívá jeho rodina.

Mynář si podle rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) přivlastňuje pravomoci, které mu podle zákona nenáleží. V odvolacím stupni odmítl politoložce Kateřině Kňapové, která o ně požádala, poskytnout zápisy ze schůzek mezi prezidentem Milošem Zemanem a tehdejším předsedou senátu Jaroslavem Kuberou. K tomuto rozhodnutí už ale hradní kancléř nemá pravomoc, místo něho se odvoláními od začátku roku zabývá zmíněný ÚOOÚ.

Utajované zápisy by mohly vnést světlo do okolností Kuberova úmrtí. Rodina někdejšího předsedy senátu se domnívá, že k jeho smrti přispěl tlak ze strany Hradu a čínského velvyslanectví. Aktuálně.cz v únoru zveřejnilo výhružný dopis čínské ambasády zaslaný na Hrad, který byl společně s přípisem prezidentské kanceláře nalezen v Kuberových věcech. Okolnosti vzniku dopisu nejsou známy. Podle kancléře Mynáře zápisy dokazují, že Hrad Kuberu nevydíral, zveřejnit je ale odmítá.

„Úřad je toho názoru, že právní názor vyjádřený ve stanovisku povinného subjektu, které mu bylo zasláno, není v souladu s platnými právními předpisy,“ uvedla vedoucí oddělení rozhodování ÚOOÚ Markéta Pokorná v usnesení, které má Aktuálně.cz k dispozici. Není podle ní jasné, na základě jakého zákona Mynář rozhodoval.

Donedávna se žadatelé o informace mohli hradním snahám o jejich tajení bránit jen soudní cestou. ÚOOÚ má pravomoc vydat informační příkaz, jehož neuposlechnutí může vést až k exekuci. Bude však ještě nějakou dobu trvat, než se úřad s Hradem dohodnou a ujasní si pravomoce. Celá věc může dospět až k soudu. Sám autor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek označil v minulosti postup Hradu za chybný a obstrukční.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]