Hradu hrozí pokuta. Národní archiv jej zkoumá kvůli kauze Vrbětice

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý (ČTK)

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý | FOTO: ČTK

Národní archiv zahájil přestupkové řízení s Kanceláří prezidenta republiky. Hradu kvůli neoprávněné skartaci dokumentů týkajících se zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích hrozí pokuta 200 000 korun.

Podnět Národnímu archivu podal Národní bezpečnostní úřad, který na Hradě na konci února kontroloval nakládání s utajovanými informacemi. Důvodem byla skartace z konce loňského listopadu. Kancléř Vratislav Mynář tehdy podle médií nařídil skartaci tajných dokumentů. Mezi písemnostmi, které byly zničeny podle předpisů, se ocitly i dvě novější zprávy.

(Týdeník FORUM)

Podle pracovnic Pražského hradu se tak stalo omylem. To, že byl tajný dokument skartován, zjistila Národní centrála proti organizovanému zločinu. Její detektivové přišli na Pražský hrad zkontrolovat, zda s tajnou zprávou o Vrběticích někdo neoprávněně nemanipuloval.

Národní archiv následně začal prověřovat, zda Pražský hrad neporušil zákon o archivnictví a nespáchal přestupek. Minulý týden si pozval na ústní jednání zástupce KPR. „Přestupkové řízení bylo zahájeno na konci června. Budeme ještě doplňovat nějaké důkazy a koncem prázdnin očekáváme vydání rozhodnutí o přestupku,“ řekla serveru Karolína Šimůnková z oddělení kontroly výkonu spisové služby Národního archivu.

Problém skartovaných dokumentů na Hradě se však týká i více než třiceti dalších utajovaných dokumentů, které byly narychlo zničeny během dubna. V nich se mělo psát o aktivitách ruských ozbrojených sil u hranic s Ukrajinou nebo měly obsahovat informace NATO k bezpečnostní situaci v Iráku. O tom psal již v dubnu server iRozhlas.cz.

Postupem Kanceláře prezidenta republiky se již zabývaly ministerstvo vnitra i Národní bezpečnostní úřad. Hrad opakovaně odmítá, že by porušil zákon.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články