Hranice by měly zůstat zavřené rok, prohlásil Zeman

Prezident Miloš Zeman  (repro FTV Prima)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: repro FTV Prima

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru v pořadu Prezidentský pressklub na Frekvenci 1 v neděli uvedl, že podle něj by měly hranice České republiky zůstat kvůli novému koronaviru zavřené ještě rok.

„Zastávám názor, aby hranice byly uzavřeny rok, nikoli dva roky,“ uvedl Zeman s tím, že on bude léto trávit na Vysočině a že by si lidé měli „vychutnat krásy české krajiny“.

Zeman také sdělil, že se na počátku května sejde s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli státnímu rozpočtu. Bude apelovat na to, aby se zasadila o úspory v rozpočtu, navrhuje přitom zrušit podporu pro solární elektrárny.

Schillerová dnes řekla, že bude navrhovat zvýšení deficitu letošního rozpočtu na 300 miliard z nyní schválených 200 miliard korun. Před pandemií vláda plánovala schodek 40 miliard korun.

Zeman řekl, že nechce hrozit vetem schválení rozpočtu se zvýšeným deficitem, se Schillerovou ale bude chtít jednat o možných úsporách. Ministryně financí dnes řekla, že se deficit zvýší kvůli očekávanému poklesu státních příjmů a vzestupu výdajů, které obojí způsobila epidemie koronaviru. Se škrty v rozpočtu nepočítá.

S ministryní financí chce Zeman mluvit také o jejím zvažovaném záměru, aby stát kvůli krizi majetkově vstoupil do Českých aerolinií (ČSA). Zeman se k návrhu postavil vstřícně. Podle něj majetkový vstup státu a záchrana společnosti mohou být přínosné, protože zabrání jejímu krachu a propouštění, které by se projevilo ve zvýšených nárocích na státní rozpočet kvůli vypláceným dávkám v nezaměstnanosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]