Hrdinství pro budoucnost: Před 80 lety uskutečnili českoslovenští parašutisté útok na Heydricha

(Pavel Šmejkal)

FOTO: Pavel Šmejkal

V srpnu 1940 pronesl britský premiér Winston Churchill legendární projev, ve kterém na adresu letců bojujících na britském nebi proti Luftwaffe konstatoval, že ještě nikdy v dějinách nevděčilo tolik lidí za mnohé tak málo lidem. Velká Británie měla v té době, a i později politiky, kteří si důležitost boje proti nacistické totalitě uvědomovali.

Pokud bychom měli Churchillova slova použít v souvislosti s operací Anthropoid a likvidací Reinharda Heydricha, mohla by jistě znít podobně, ale obtížně bychom hledali československého politika, který by je byl ochoten pronášet. Dodnes si řada lidí není ochotna přiznat, že operace Anthropoid je, ano, i přes řadu civilních obětí, hvězdnou hodinou československých moderních dějin. Bádání postoupilo díky řadě historiků a archivářů tak daleko, že o lidech, kteří spojili svůj život a často bohužel i svoji smrt s přípravou a vykonáním útoku na Reinharda Heydricha, víme prakticky vše, co lze zjistit. Víme také, jak po útoku zareagoval nacistický bezpečnostní aparát a nacistická a protektorátní propaganda. Kvůli této propagandě můžeme dodnes v médiích i v běžném hovoru zaznamenat tvrzení, že Josef Gabčík a Jan Kubiš spáchali atentát.

Pokud se smíříme se slovem atentát, což mě osobně příliš nejde, ale uznávám, že čistě technicky se o atentát jednalo, zůstává nám ve veřejném prostoru slovo spáchali. Slovo, které zavání trestnou činností, nebo dokonce zločinem. Slovo, které dehonestuje samotné československé vojáky, kteří dostali k likvidaci Reinharda Heydricha rozkaz, ale především dehonstuje všechny, kdo podali výsadku Anthropoid pomocnou ruku, a riskovali tak své životy i životy svých nejbližších. Přesto, že se jednalo o vojenskou operaci, na její přípravě měli zásadní podíl civilisté, muži i ženy, lidé různých profesí, vyznání, věku i životních zkušeností. Lidé, kteří bez nároku na odměnu a s perspektivou utrhaných nehtů a rozmlácených obličejů v mučírnách gestapa neváhali ani minutu a podali pomocnou ruku. Lidé, kteří po útoku nezradili, ani když jim byla nabízena obrovská finanční částka a beztrestnost. Všichni tito lidé, počínaje čtrnáctiletou Jindřiškou Novákovou, přes „tetu“ Marii Moravcovou až po zbrojíře…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články