Hřib a Pecková ke zrušení stavu nouze: Chceme méně šikany občanů a více zodpovědnosti. Nemocnice nezkolabují

Pražský primátor Hřib a středočeská hejtmanka Pecková. ()

Primátor hlavního města Prahy se vyjádřil ke zrušení stavu nouze, o kterém rozhodli poslanci během dlouhého čtvrtečního jednání ve sněmovně. Jak vyplývá z jejich tiskové konference, na další vývoj situace jsou prý připraveni.

„Chceme uklidnit občany a ujistit, že jsme připraveni na kroky, které budou následovat. Společný postup koordinujeme a jsme připraveni na všechny varianty. Odeslali jsme žádost na m  inisterstvo zdravotnictví, jaké kroky připravuje přijmout po ukončení nouzového stavu,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Hejtmani nyní na odpověď čekají, v 15 hodin se setkají s ostatní hejtmany a následně zasednou i s vládou, která představí další plány.

FORUM 24 (archiv)

„Alfou a omegou je, co vydá ministerstvo zdravotnictví. To, co můžeme říct najisto – plány budeme koordinovat mezi Prahou a Středočeským krajem. Chceme přehodnotit stávající opatření, některá z nich zcela zjevně nefungují, jinak bychom nebyli třetí nejhorší v Evropské unii. Něco je tady špatně a něco je potřeba dělat jinak. A vystavení bianco šeku vládě zlepšení nepřinese,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) s tím, že chce méně šikany občanů a více zodpovědnosti. „Doufám, že opatření budou podnětná a jasná. (…) Je tu spousta lidí, kteří ani netuší, co platí, některá nařízení ani nedávají smysl,“ dodal.

S tím souhlasí i Pecková. „Vnímáme to jako revizi opatření. Na stav nebezpečí jsme připraveni, ale uvidíme, jaké budou kroky ze stran ministerstva zdravotnictví a vnitra. Tu situaci zvládneme, nezkolabují nám nemocnice, máme možnosti, jak zdravotní péči zajistit,“ uvedla. Armádu sice na pomoc v nemocnici nemohou hejtmani povolat, ale může tak učinit ministerstvo obrany podle zákona o ozbrojených silách i bez nouzového stavu.

„Lidé mají panický strach, ale přetížení nenastane. Přestaňme si vyhrožovat, situace je vážná a musíme ji vyřešit,“ dodala.

Hřib věří, že Pražané budou odpovědní a ke zhoršení situace nedojde. „Je možné využít pojišťovnou hrazené antigenní testy a nechat se zadarmo otestovat,“ podotkl. Praha podle něj vychází mezi regiony jako nejlepší.

Podle Peckové ať už bude zaveden nový nouzový stav nebo stav nebezpečí, chce využít této situace a dát najevo, že jsou nutné jasné kroky a jasné vize. Opozice si totiž neustále stěžovala na to, že vláda jedná chaoticky. „Musíme vědět, za jakých okolností budou otevírány základní a střední školy, malé obchody. Toto by měl být prostor konečně něco dělat a ne řešit ty věci tři dny, než by měl skončit nouzový stav,“ myslí si Pecková.

Požádat o vyhlášení stavu nouze je pro kraje jednodušší, stav nebezpečí je podmíněn větší odpovědností převedených na kraje a hejtmany. V současné situaci však neuvažuje o tom, že by podala žádost o zavedení nového stavu nouze – byť rozumí tomu, že někteří hejtmani o něj chtějí požádat. Například hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) bude odpoledne žádat vládu o vyhlášení nouzového stavu. Do budoucna toto však nevyloučila ani Pecková; postupovat bude podle zákona, z kterého vyplývají určité povinnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]