Hřib navrhne změny ve vymáhání opatření proti koronaviru

Zdeněk Hřib (Piráti) (ČTK)

Zdeněk Hřib (Piráti) | FOTO: ČTK

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zašle ministerstvu zdravotnictví podněty z praxe k úpravám legislativy, aby bylo možné efektivněji vymáhat mimořádná opatření spojená s epidemií koronaviru. Je to jeden ze závěrů, ke kterým došel po dnešním telefonátu s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Hřib to sdělil ČTK.

Blatný se dnes na twitteru pozastavoval nad množstvím lidí, kteří se v sobotu účastnili mikulášských oslav, zřejmě na Staroměstském náměstí. O věci chce mluvit také s vedením pražské policie.

Mikulášských oslav se ale zúčastnil i Hřib, i když v netradiční podobě. „Poslanci moc zlobili, a proto za nimi letos nepřišel Mikuláš, ale jen peklátor, čertmani a ďáblostové. Za rozpočtové peklo v podobě daňového balíčku dostali poslanci od samosprávných čertů akorát uhlí. Hodili totiž krajům a obcím vidle do jejich rozpočtových plánů,“ napsal na twitteru.

Podle Hřiba v některých případech bude nutné zlepšit informování obyvatel. „Jde například o okénkový prodej, kdy nesmí docházet ke konzumaci přímo na místě, aby nevznikaly hloučky, jako tomu bylo mimo jiné i včera (v sobotu) na Staroměstském náměstí,“ uvedl Hřib. Magistrátní odbor bezpečnosti, který vede správní řízení o přestupcích, bude podle něj dále komunikovat s hygienickou stanicí a s policií o konkrétních případech. Do správního řízení politici magistrátu ze zákona nesmějí zasahovat, připomněl Hřib.

Poznamenal také, že úlohou politiků je jít osobně příkladem v dodržování mimořádných opatření, aby zajistili jejich respektování veřejností.

Blatný na twitteru napsal, že oslavy Mikuláše se povedly a všichni se dobře bavili. „Ale já mám strach. Stovky až tisíce lidí v jednu chvíli, na jednom místě. Budu se ptát pražského primátora Zdeňka Hřiba i vedení pražské policie, jak situaci vyhodnotili oni,“ uvedl.

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)  (ČTK)

Policisté v noci nezaznamenali vážnější problémy kvůli nedodržování vládních opatření proti šíření koronaviru. Na twitteru dnes ráno poděkovali provozovatelům restaurací a barů za respektování otvírací doby a návštěvníkům za ohleduplnost. Podle zjištění zpravodajů ČTK řešili policisté v krajích v sobotu pozdě večer jen drobné prohřešky.

Blatný v pátek prohlašoval, že policisté v pátek večer zasahovali v mnoha provozovnách, které byly přes zákaz otevřené i po 22:00. V sobotu požádal ministra vnitra i policejního prezidenta o zpřísnění kontrol a vyslovil se pro to, aby provozovatelé podniků porušujících pravidla dostali pokuty v řádech milionů korun.

Česko se nyní nachází na hranici mezi třetím a čtvrtým stupněm protiepidemického systému PES a při zhoršení situace podle Blatného hrozí, že se podniky, které byly znovu otevřené teprve ve čtvrtek, budou muset opět zavřít. K dnešku se protiepidemické skóre zvýšilo o sedm bodů na 64, což odpovídá přísnějšímu čtvrtému stupni pohotovosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články