Hřib opět podusil Čínu. Jeho článek z Die Welt komentovali v Hongkongu, Indii i JAR

ČTK

Pražský primátor Zdeněk Hřib | FOTO: ČTK

Pražský primátor Zdeněk Hřib nepolevuje ve svém zjevném odhodlání vytrestat čínský režim v celém světě za zpupnost, s jakou náhle zrušil dlouho připravované turné českých hudebníků v Číně. Hřib podává ve světových denících zprávu o neblahé zkušenosti Prahy s Čínou, před níž varuje jako před nespolehlivým obchodním partnerem. Učinil tak už v denících Financial Times a Washington Post. Nyní jeho článek vydal německý deník Die Welt, a protože jej okomentovaný vydala i agentura AFP, zprávu o něm podala média i ve třech dalších zemích.

Čínu jako nespolehlivého obchodního partnera schopného z politických důvodů na poslední chvíli vypovědět oboustranně výhodný kontrakt tak Hřib vykresluje kromě

ČTK

Německa i v Hongkongu, Indii a v Jihoafrické republice. Autor po už tradičním úvodu o bohaté hudební tradici české metropole popisuje peripetie kolem snahy vedení Prahy vypustit článek o uznání tzv. politiky jedné Číny, který byl nestandardní součástí smlouvy o partnerství s čínským hlavním městem. Nestandardní kromě vlastní absurdní podstaty i proto, že jiná partnerská města Pekingu včetně Londýna, Rigy nebo Kodaně se v příslušné smlouvě proti nezávislosti Tchaj-wanu ani Tibetu vyslovovat nemusela. Hřib kromě tohoto vysvětlení šíří i zprávu o elegantní náhradě zkrachovalé dohody s Pekingem za apolitickou dohodu s Tchaj-pejí, kterou také v pondělí podepsal.

„Politbyro komunistické strany Číny ve vteřině promění důležité hospodářské smlouvy či dohody o spolupráci v bezcenný cár papíru,“ varuje Hřib. Poukazuje přitom na nerovné podmínky, kdy Česko otevřelo svůj trh a „náležitě modifikovalo“ svou zahraniční politiku, zatímco Čína svůj příslib investic až 10 miliard eur do pěti let ani náhodou nenaplňuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner