Hřib pro National Review: Čína i Rusko mají v Praze každá dvě ambasády, ty oficiální a jednu na Pražském hradě

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) (Facebook/Zdeněk Hřib)

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) | FOTO: Facebook/Zdeněk Hřib

Americký konzervativní online magazín National Review si promluvil s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o cestě na Tchaj-wan a o Miloši Zemanovi a přiléhavě popsal bizarní stav české společnosti. Je to neveselé čtení.

National Review, který se vrací k cestě české delegace na Tchaj-wan, ponechává stranou neomalené reakce čínských aparátčíků a zabývá se nelibostí a naschvály muže v úřadu českého prezidenta vůči předsedovi senátu Miloši Vystrčilovi, na nichž ilustruje prapodivný stav české politické scény.

„Zeman je vřelým podporovatelem vlády v Pekingu a stejně tak je i vřelým podporovatelem vlády Vladimira Putina v Moskvě,“ postupuje popořádku. „Čína i Rusko mají v Praze ve skutečnosti každá dvě ambasády, ty oficiální a jednu na Pražském hradě, kde pracuje prezident,“ cituje zmíněný americký magazín pražského primátora Zdeňka Hřiba.

Českou republiku popisuje jako rozdělenou na lidi hlásící se k havlovské tradici důrazu na demokracii a lidská práva – a na lidi sympatizující s Ruskem, podporující autoritářské režimy a velebící myšlenku tzv. slovanské vzájemnosti. A rozklad české společnosti ilustruje dalším příkladem.

„Jen si to představte: Před dvěma lety se prezident Zeman odmítl zúčastnit akcí konaných u příležitosti 50. výročí pražského jara. Podle mě je to totéž, jako by americký prezident zůstal sedět doma 4. července na Den nezávislosti,“ přibližuje Zemanovo pojetí prezidentské funkce. Vyhlídky, které z toho vyvozuje pro Českou republiku, nejsou ani trochu lichotivé.

National Review si všímá vyprázdněnosti pojmů levice a pravice, které ještě nedávno bývaly poměrně jasně vymezené. „Ale dnes? Co reprezentuje Zeman a co Putin? Putin je bývalý důstojník KGB, který lituje rozpadu Sovětského svazu a teď řídí Rusko jako mafiánský boss,“ zmiňuje v jedné větě šéfa Kremlu a Babišova hradního mocenského spojence.

Dělicí čára tu prochází mezi obránci demokracie, ať už mají jakýkoli pohled na otázku daní, obrany a čehokoli dalšího – a stoupenci nejrůznějších forem ne-demokracie, konstatuje a uzavírá poznámkou o hořlavině, která možná brzy vzplane.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]