Hřib se chystá vyklidit nevěstinec. Ubytovat tam chce bezdomovce ohrožené koronavirem

Pavel Hofman

Zdeněk Hřib | FOTO: Pavel Hofman

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) plánuje definitivně vyklidit nevěstinec Showpark. Do holešovické haly se rozhodl namísto prostitutek nastěhovat bezdomovce, aby zamezil dalšímu šíření nákazy COVID-19 v hlavním městě. Společnosti E.R.O.C. dal na vyklizení 72 hodin. Jak ho ale upozornil jednatel společnosti, prostory jsou z hygienické hlediska nevhodné.

Pavel Hofman

„Na území Prahy se pohybuje značné množství osob bez stálého obydlí, v jejichž silách objektivně není dodržovat všechna nařízená opatření. Hlavní město Praha proto považuje za nezbytné, aby těmto osobám bylo nejméně po dobou vyhlášeného nouzového stavu poskytnuto nouzové ubytování,“ píše Hřib v odůvodnění. A jak dále přiznává, Praha navíc nedisponuje ani vyhovujícími prostory s dostatečnou kapacitou pro lidi bez domova, kterým byla nařízena karanténa.

Nejedná se přitom o první pokus objekt vyklidit. Avšak tentokrát sáhlo vedení Prahy po krizovém zákonu. „Nebudou-li uvedené prostory Vaší společností poskytnuty dobrovolně, jsem připraven postupovat podle § 14 odst. 5 citovaného zákona a poskytnutí prostorů Vám uložit,“ dodává primátor.

Jednatel společnosti Zdeněk Matela ho ale upozornil na to, že prostory nikdy nebyly zkolaudovány k poskytování ubytovacích služeb. „Naše opakovaná snaha o rekolaudaci pro tento účel vždy narazila na názor odpovědných orgánů, že prostory jsou z hygienického a zdravotního hlediska zcela nevhodné pro poskytování ubytovacích služeb,“ napsal Hřibovi.

Mezi překážkami uvádí především absenci oken a s tím spojený deficit přísunu čerstvého vzduchu. Podle Mataly je kvůli tomu i riziko nákazy koronavirem mnohem větší, a stejně tak jsou možné další zdravotní komplikace. Aby primátor mohl současný stav sám prověřit, nabídl mu i možnost obhlídky prostorů.

Jako případnou alternativu navrhl Matala jiné dvě nemovitosti, a sice budovy v pražských Holešovicích a na Vinohradech, které jsou kolaudované jako ubytovací zařízení a disponují kapacitou až 80 lůžek. Na to ale primátor prozatím nereagoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner