Hřib se pustil do Babiše: Lhát se nemá, pane premiére. Politik tu není od rozdávání předvolebních dárečků

Facebook ()

V létě vláda masivně rozvolňovala a na podzimní vlnu se patřičně nepřipravila – výrok, který zní od opozičních stran už od začátku září. Jeho pravdivost lze ověřit z více než 450% nárůstu počtu nakažených (5760 aktivních případů z 1. 9. oproti 32 731 případům z 27. 9.), ale také ze zmatené komunikace vládních opatření směrem k veřejnosti, která jsme v deníku FORUM 24 již rozebírali. Babiš kvůli tomu kolem sebe kope. Zaútočil i na pražského primátora Zdeňka Hřiba, který pak poukázal na jeho fabulace.

Téma nezvládnutí krize a obří podcenění situace je pro Babiše obzvlášť citlivé. Jakožto muž, který nerad prohrává, se pokusil mnohokrát popřít v březnu proklamované přijetí „veškeré politické odpovědnosti“ za rozhodování v rámci koronavirové pandemie. Dokud se díky přísné karanténě dařilo křivku nakažených držet na uzdě, Andrej Bestinkovid Babiš se chlubil všude, kde to šlo. Jenže poté, co se nákaza vymkla z rukou, by tento výrok nejraději smazal z povrchu zemského.

Jeho popírání slibu o odpovědnosti probíhá dál – naposledy tak učinil v sobotním rozhovoru pro deník Právo. Redaktor se ho v jedné z otázek zeptal, zda „dá svůj politický krk“ za to, že bude k dispozici dostatek nemocničních lůžek, což je výzva, které české zdravotnictví patrně bude muset brzy čelit. Odpověděl stylem, který zřejmě nikoho nepřekvapí: „Krk musí dát ti, kteří to mají na starost.“

Lhát se nemá

V tomto rozhovoru také zaútočil na opozici. Využil k tomu onoho slavného „loučení se s koronavirem“ na Karlově mostě ze začátku prázdnin. Na akci se tehdy sešlo přes dvě tisícovky lidí a měla za cíl obnovit důvěru mezi lidmi po karanténě.

„Ty fotografie bez rozestupů mluví za vše. Byli tam politici ODS jako paní Němcová, za TOP 09 paní Pekarová Adamová, Pospíšil či Feri i s politickou aktivistkou paní Geislerovou, to vše pod záštitou pražského pirátského primátora Hřiba. (…) Opozice má jen Antibabiše. Vždycky křičí naopak, to nelze brát vážně,“ odpověděl premiér na dotaz, zda se opozici diví, že kritizuje vládu za promarněné léto.

Ačkoli si tato akce na Karlově mostě od mnoha nezúčastněných vysloužila kritiku už v létě, nebyly na ní evidovány žádné případy svědčící o tom, že by se zde lidé měli jakkoli hromadně nakazit koronavirem. O žádné covidové hnízdiště nešlo.

Na svém Facebooku se proto ohradil i Babišem zmíněný pražský primátor Zdeněk Hřib.

„Vím, že je před volbami. Ale lhát se nemá, pane premiére. Dávat do souvislosti druhou vlnu epidemie se sousedskou slavností na Karlově mostě je nesmysl,“ vzkázal premiérovi. „Tenkrát byly počty nakažených pod kontrolou, akce byla v souladu s tehdejšími pravidly a dodnes u této akce hygiena neeviduje žádné ohnisko. Na grafech je jasně vidět, že ještě několik týdnů poté v Praze počet aktivních případů nestoupal, ale naopak klesal.“

Facebook Zdeněk Hřib

 

A poukázal na další manipulace, které Babiš zmínil: „Když jste všechna opatření na konci června zrušili, tak se nedivte, že to lidé chtěli oslavit. Tu akci neorganizoval magistrát a není pravdivé ani vaše tvrzení, že jsem akci udělil záštitu. Já jsem o ní jen řekl, že podpoří domácí turismus. Výzvu, aby lidé cestovali po Česku, jsme totiž vzali vážně. Ne jako vy, když jste lidi nabádal, aby trávili dovolenou doma, a pak jste si odletěl na Krétu,“ prohlásil.

Hřib zároveň připomněl Babišův výrok při plánu znovuzavádění roušek, které premiér i přes doporučení odborníků zrušil, protože prý použil selský rozum. Ještě na konci srpna tuto změnu názoru potvrdil, když řekl, že „lidé jsou už z roušek otrávení“.

V této souvislosti primátor poukázal i na možnou podstatu problému: „Ten problém je v leadershipu (musíte jít sám příkladem, pokud po lidech něco chcete) a za druhé v nulové politické odvaze související s čistě populistickým směřováním pana premiéra. Jinými slovy: Politik tu není od rozdávání předvolebních dárečků, ale mimo jiné od toho, aby zajistil realizaci návrhů technokratických odborníků, které společnost nutně potřebuje, a to způsobem, kterému ta společnost porozumí a akceptuje jej,“ napsal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]