Hřib se směje Babišovi. Směnárna, kterou chtěl velkolepě ukáznit, šidí dodnes

Pavel Hofman

Pražský primátor Zdeněk Hřib | FOTO: Pavel Hofman

Českého premiéra Andreje Babiše po delší době dohnal jeden z jeho mnoha planých slibů. Před časem pohrozil, že zkomplikuje život jisté podvodné směnárně v centru Prahy, a naznačoval, že do potíží by se mohla dostat i její pobočka na letišti. Jak se ale více než po roce ukazuje, směnárna funguje vesele dál. Pražský primátor Zdeněk Hřib, který mnoho jiných směnáren úspěšně usměrnil či zlikvidoval, Babišovi jeho selhání náležitě připomněl.

Na Twitteru se na účtu vedeném pod premiérovým jménem v minulosti objevil rozhořčený příspěvek, kde se údajný Babiš dušoval, že zkomplikuje existenci směnárny, která v podstatě obírá zákazníky extrémně podhodnoceným kurzem eura ke koruně, když jim za euro platí pouhých 18 korun.

Babiš už před rokem hrozil, že o směnárně zpraví nejvyšší úředníky. „Cestou z Malostranského náměstí na Karlův most jsem objevil tu podvodnickou směnárnu z letiště. Jo, skutečně mají kurz 18 Kč za euro, a to lákají na nulovou provizi. Na nejvíc exponovaném místě Prahy dělají České republice ostudu tímhle šmejdským kurzem,“ stálo v srdnatě pojatém příspěvku.

Z návazného tweetu účtu s premiérovým jménem přímo čišelo odhodlání. „Volal jsem guvernérovi ČNB a ministryni financí. A doporučím CzechTourismu vyhotovit informační tabule ‘Vítejte v České republice, CzechTourism doporučuje kurz 25 Kč za euro’, a stejně by to měli udělat i na letišti,“ radil. Neodpustil si ani rýpnutí do šéfa magistrátu. „Pan primátor by mohl zařídit, aby odváželi odpadky, díky,“ dodal autor v narážce na přeplněný odpadkový koš na přiložené fotografii. Vzkaz je to prostý a v překladu znamená asi toto: Já zvednu telefon a zaúkoluji ministryni s guvernérem, ty tu alespoň ukliď to smetí, chlapečku.

Babišovi lidé ovšem ve svých arogantních hrách podcenili skutečnost, že ani vysoká šarže ve středoevropském kulturním prostoru není všemohoucí, a že věci je třeba řešit v souladu se zákonem, tj. buď přijmout euro, anebo omezovat alespoň ty ze směnáren, které jsou v nájmu v prostorách města, jak se to konec konců daří primátoru Hřibovi. To ovšem není případ provozovny, jejímž zpacifikováním se chtěl blýsknout Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner